Kertokaahan metsänomistajat, miltä se metsän omistaminen tuntuu? Taakka vai onnen kantamoinen?
Pitkään haaveillut omasta tilasta ja näillä nykyhinnoilla tulen vielä pitkään haaveilemaan.
Miltä tuntuu omistaa metsää.
3
305
Vastaukset
- Anonyymi
Enimmäkseen hyvälle se tuntuu. Minusta tuli mo. perinnön ja osin kaupan kautta vuonna 2000 (nuorena sällinä). Kovin oli taimikkovaltainen palsta, mutta kyllä aika on nk. ihmeitä tehnyt. Oma onni oli siinä, että ao. tilan maapohjaa ei ollut pilattu turhalla möyrästämisellä eli se palvelee minun ulkoiluharrastuksia. Puolet olen tilan hakkuista teettänyt koneilla ja puolet tehnyt itse. Tavoitteena koko ajan se, että metsä palvelee ensisijaisesti minua. Ei metsäteollisuutta.
Metsäomistusharrastus lähti sen verran lapasesta, että olen ostanut myös 3 kainuulaista pikkutilaa ja sijoittanut kolmeen eri lappilaiseen yhteismetsään. Metsäomistus on ollut sen verran kivaa, että sijoitusvarallisuudestani noin 60 % on nk. metsässä.
Kyllä se omilla mailla kävely edelleenkin hienolle tuntuu vaikka olen jo 50 . Ostamani tilat ovat nekin melkolailla hyväkulkuisia kankaita. Eli ole tinkinyt kasvusta helppohoitoisuuden ja ulkoilun piikkiin. Sen verran olen metsiini ihastunut, että mihinkään metsään.fi palvelun "kiireellinen hakkuu" -höpötyksiin en rupea. Metsä on mahtavampi kuin minä ja tuotosta tosiaan voidaan tinkiä sekä yleisen edun että luonnon vuoksi.
Tervetuloa jengiin! Osta mitä rahoillasi saat ja huomaat, että maanomistus kannattaa aina. - Anonyymi
Se kannattaa muistaa että metsän omistaminen myös velvoittaa pitämään siitä huolta. Ihan on sääntöjä ja lakeja. Joku tietää paremmin, minä en. Osakeomistajana joku muu hoitaa metsäomaisuuttani.
- Anonyymi
Älä osta sellaista metsää jossa kulkee sähkölinja.
On yhtä h...ä hoitaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1411478
- 1151225
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261043Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89984Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313871- 99833
- 38722
- 109676
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56658Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144644