Vasten mielinen luettava Hesari

Olihan taas totuttuun tapaan Eevan sanomien (entinen laatu lehtiHS) torstai numero ämmä uutisointa täynnä.
359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Voisitko täsmentää mainitsemiesi "ämmäuutisten" sisältöä. Onko niissä jotain vaihtoehtoista faktaa tai toimittajien mutu-informaatiota.

Torstain Hesarista luin kotimaan uutisista :
- Asevoimien komentajat tapasivat Helsingissä
- Moni odottaa yhä rokotustodistusta
- Helsinki porrastaisi pysäköintivirhemaksut
- Ruotsi aikoo karkottaa kolmevuotiaan pojan.

Kulttuuri, tiede, mielipide, tänään:
- Bill Violan teoksiin tutustuttava rauhassa
- Nuori rokkari ryhtyi näyttelijäksi.

TORSTAI:
- ulkonäön takia ei anneta mahdollisuuksia
- kannabiksen lääkekäyttö jakaa tutkijat
- milloin kannattaa vaihtaa työpaikkaa?

Muut aiheet:
- miten käy Kiinan ja Yhdysvaltain sodassa?
- yritykset valmistautuvat työntekijöiden paluuseen
- näkymä Merkelin jälkeiseen Saksaan on vielä sumea.
Ja paljon muuta: esim. "VTV:n vuosikertomus: Läpivalaisu aiheellista".

Mikä on mielestäsi ämmäuutisointia - tasa-arvokeskusteluko?

Äänestä
  • Enpähän viitsi eritellä tämän avviisin otsakkeita. mutta kun aamuisin aukaisee lehden on yleensä pääsivu suurilla naiskuvilla varustettu ja naisten asiat päällimmäisenä. Yleensä valitellaan kuinka taas sorretaan tai sitten kummallisia nais menestyjiä. Tunnelma, kuin ylpeät vanhemmat kehuskelisivat puberteetti ikäistä kakaraansa tyyliin; kotohan kuinka meijän Liisa taas kunnostautuu. Kolummit lähes poikkeuksetta nais kirjoittajia. Torstai liite varsinkin niin epä tasa-arvoinen kuin vain olla voi . Niin tänänkin.
    Miesten asioita siinä lehdessä ei ole ollut vuosikausiin . Pääpaino selvästi femakkojen uutisoinnissa ja niiden ikuisesta narinasta ja valittelusta.
    En ole enää tilaaja sain tarpeekseni ämmä uutisoinnista , mutta luen silloin tällöin huvittuneena yleisten tilojen lehtiä

    Äänestä

Avaus on palstalla tavanomaista idioottitason hölynpölyä.
Hesaria se ei kuvaa ollenkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olihan taas totuttuun tapaan Eevan sanomien (entinen laatu lehtiHS) torstai numero ämmä uutisointa täynnä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu