Terveyskeskusmaksut

Minä olen ihmetellyt, että miksi kunta laittaa terveyskeskusmaksut perintätoimiston perittäväksi, vaikka ne on suoraan ulosottokelpoisia. Perintätoimisto hautoo niitä monta vuotta ja kasvattaa kuluja. Onkohan tällainen menettely ihan laillista.
12993
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kuulemma on laillista...se on se bisnes kato..

Äänestä

Aivan pöyristyttävää toimintaa. Ei kenenkään sairaan tuollaista tarvitsisi kokea.
Tiedän tapauksia, joissa yksinäinen ja perheetön vanhus on joutunut taloudellisiin vaikeuksiin näiden maksujen takia, koska laskuista ei ole edes ollut mitään tietoa kenelläkään ja vanhus kuukausia tiedottomana sairaalassa. Miksei yhteiskunta jo tajua, ettei kaikki edes käytä tietokoneita.

Omat terkkarilaskuni tulivat eräänkin kerran kuukausien kuluttua käynneistä postilaatikkoon ja paikkakunnalle, josta olin jo muuttanut pois kokonaan. Oli siinä selvittelyä...

Äänestä

Terveyskeskuslasuista EI SAA periä perintäkuluja! Jos perintätoimiston laskussa on mukana perintäkulut, kannattaa olla yhteydessä ko. firmaan. Nämä toimistot kyllä tietävät asian, mutta luottavat siihen, että ihmiset ei asiasta tiedä ja maksavat vain kiltisti.

Äänestä
  • Eikö siis Ropo Capital enää ole perintätoimisto, jota terveyskeskus käyttää?
    Jos näin on, hurraa! Ropo on pahimpia perijöitä ja kuluiltaan kallis.

    Äänestä


Tästä asiasta oli telkkarissakin uutisissa. Viranomaiset on kiinnittänyt huomiota samaan asiaan ja antanut kunnille ohjeet ettei näin pitäisi toimia. Nähtäväksi jää noudattavatko kunnat ohjeita ja eivät enää laittaisi laskuja perintätoimistoihin karhuttavaksi.

Äänestä

Puhuivathan nuo ministeritkin asiasta, että näin ei pitäisi olla. Tuskinpa kauniit puheet mihinkään tekoihin johtaa.

Äänestä

Mikä kallis asia on muuttunut halvemmaksi ?
Ei sitten mikään.
Puhetta löytyy mutta ei tekoja asioiden suhteen ja moista turha edes odottaa.
Jos ja kun varaton kuolee, laskut menee velkojalle tappiona ja voi vähentää verotuksessa.
Kunnat saa aina omansa jotain kautta.
Juoskaa vähemmän siellä lääkärissä säästyy kummasti. Loppu oli sitten vitsi.

Äänestä

Just tuli polilasku ja näinhän siellä lukee ->

"Maksumuistutuksen lähettää perintätoimisto ja sen yhteydessä peritään huomautusmaksu ja viivästyskorko"

Äänestä

Minulla on ollut perintätoimistossa terveyskeskusmaksuja useamman vuoden. Silloin tällöin lappujaan lähettelevät ja muistuttavat velasta. Ihmettelen mikseivät laita ulosottoon kun ne kerran on suoraan ulosottokelpoisia. Kai siihen joku syy on, että hyötyvät jotenkin kun jumittavat niitä itsellään. Tuskinpa antavat niiden vanhentua.

Äänestä

Täyttä paskaa koko systeemi. Sairaat , köyhät ja työttömät ovat täysin systeemin armoilla eikä Sanna ja muut tyhjäpäänuket halua tehdä asioille mitään.
Ainoa asia mitä Sanna on saanut aikaan ovat veronmaksajien piikkiin nautitut aamiaiset joihin ei ihan pikku rahat riittäneet ja toinen "uroteko" oli alkaa leikkimään että korona olisi ohitse kaikki vähätkin rajoitukset purkaen. Tuon Idiootin takia moni potkaisee tyhjää joko koronan tai kelvottomien rokotteiden takia. Ja jos sattuu selviämään pitää perintätoimistot ja ulosotto huolen ettei pää paljoa nouse. Kuvottavaa touhua.

Äänestä

Eksoten käyntimaksu ja hammashoitomaksu menny välillä perintään kun ei muista käydä oma postista maksamassa. Joten kyllä verenimijä Intrum karhuaa kuluineen!! 😡😡😡

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Minä olen ihmetellyt, että miksi kunta laittaa terveyskeskusmaksut perintätoimiston perittäväksi, vaikka ne on suoraan ulosottokelpoisia. Perintätoimisto hautoo niitä monta vuotta ja kasvattaa kuluja. Onkohan tällainen menettely ihan laillista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu