Miten saada kumppani tottumaan ihmiskosketukseen?

Anonyymi

Mites kun kumppanin on vaikea olla kosketeltavana, vuosia vailla ihmiskosketusta tehnyt tehtävänsä ja alkanut siis vierastamaan erityisesti tiettyihin kohtiin koskemista. Tässä taas yksi vankilan epäinhimillistävä käytäntö - ihmisiä elää vailla minkäänlaista fyysistä kontaktia toisiin ihmisiin. Kuulemma ”kutittaa” kun koskee.

Oon yrittänyt katsella jotain hyvää artikkelia tästä aiheesta - mutta turhaan. Mikä sinänsä hassua koska luulisi että ei olla ainoita kellä tällanen ongelma.

Onko mitään omakohtaista kokemusta? Mitään hyviä ideoita mikä voisi auttaa? Välitän kumppanistani tosi paljon ja haluan olla tukena, en vain tiedä miten. En liikaa viitsi alkaa ymmärtämään tai empaattiseksi eli en ala varomaan koskettamasta koska se ei auta häntä. Tällasissa asioissa luultavasti mukavuusalueella pysyminen ei auta!

Trollit älkää vaivautuko - erityisesti ”vangki”-kirjoittelija, ilmiannan kommenttisi samantien ja seuraavan kerran kun laitat jotain, selvitän ip-osoitteesi.

1

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä siinä varmasti auttaa se mukavuusalueella pysyminen ja ihan pikku pikkuhiljaa eteneminen. Minuakin, en ole vanki, enkä ollut pitkiä aikoja ilman toisen ihmisen kosketusta, joskut jotkin kosketukset "kutittaa".

      Jos välität hänestä tosissaan ja haluat suhteen pysyvän, aloita niistä paikoista, jotka ei erityisesti "kutita". Ja älä koskettaessa liiku sen enempää. Älä silitä tai hyväile. Lasket vaan vaikka käden olkapäälle, lanteelle, mikä se siedettävä paikka sitten onkin, ja vain olet siinä. Et tee mitään. Sillälailla hän voi alkaa rentoutua ja ei enää ehkä myöhemmin kutita. Hopulla tulee vaan loppu näissä tapauksissa. Jos yrität kiirehtiä, kutittuneisuus ja kosketettavana olemisen vaikeus vain lisääntyy.

      Eikö se oo toisaalta aika kiihottavaa, että toinen kokee sun kosketuksen niin voimakkaasti?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4350
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4099
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3756
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      112
      3654
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      34
      3557
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      67
      3370
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      88
      2946
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2845
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2646
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2354
    Aihe