Onko kellään tietoa tai kokemusta millä voi helpottaa sinemet lääkkeen aiheuttamia pakkoliikkeitä
Vastaukset 3
- Anonyymi
Kiinnostaisi sama. Meillä toinen Parkinson-lääke aiheuttaa varsinkin huippupitoisuusaikoina pakkoliikkeitä, joihin on vain ollut pakko tottua. Öisin rauhallisinta. Toinen neurologi sanoi pakkoliikkeiden johtuvan itse Parkinsonista, mutta toinen oli samaa mieltä kuin me, että ovat lääkkeen sivuvaikutusta.
- Anonyymi
Anopillani oli Parkinsonintauti ja hänellä tuo lääke aiheutti pakko-oireita. Hänellä oli kyllä monta muutakin lääkettä, mutta ilman sitä lääkettä, hänellä ei ollut pakko-oireita, vaan hänen kätensä vapina oli melkoinen ja haittasi vaikka kahvikupin huulille nostamista ja koko pöytä tärisi kun hän piti kättään pöydällä. Lääkken vaikutuksen alaisena vapina lakkasi, mutta pakkoliikkeet lisääntyivät. Hän sai valtavia tarmonpuuskia hetkeksi, mutta sitten kun se laantui, hän istui tuolissa, asento veti kumaraan oikealle ja lipoi huuliaan ja oli vaikea tuottaa puhetta ja kohdistaa katsetta.
En tiedä, miten oireita voisi lievittää. Anoppini otti mielestäni niitä lääkkeitä kerrallaan enemmän kuin oli määrätty. Mutta oireethan ovat kaikilla yksilöllisiä. Huomasin hänen liikaottonsa siitä, että niinä päivinä, kun menin hänen luokseen apen ollessa jossain muualla, appi oli laittanut hänelle lääkkeet pikkulaseihin valmiiksi ja laittanut riville kellonajat, milloin otetaan, niin kun kun menin klo 14 anopille, niin hän oli jo syönyt myös ne iltalääkkeet, jotka oli tarkoitettu vasta klo 20 otettavaksi. Siinä välissä taisi olla vielä yksi lääkelasi, sekin jo tyhjä. Ja anopilla oli pahat pakkoliikkeet meneillään, joita hänellä ei ollut silloin, kun lääkkeen vaikutus oli lakannut. Silloin hänen silmänsäkin olivat aivan erinäköiset, eikä puhe mongertanut.
Mulla on puheen kanssa myös ongelmia lisäksi hidasliikkeisyyttä. Vapinaa minulla ei oikeastaan ole. Minulla tauti todettiin 2018. Olen nyt 52v.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 86628
- 33608
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s31570Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.15564Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?36503- 34502
- 63491
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?57464Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?43460- 26457