Saukontien vaaralliset metallitolpat

Anonyymi

Varokaa ja varottakaa lapsianne Saukontiellä autotien ja kevyenliikenteenväylän välissä olevista metallitolpista! Varsinkin muutama on todella vaarallisesti kohti pyörätietä. Siinä ei isoa virhettä tarvita, kun huonolla tuurilla osuu sellaiseen ja käy todella huonosti. Kuntaan, kun kerroin asiasta, niin siirsivät vastuun tienhoidosta vastaavalle taholle, joka on mikä lie. No, mitään ei ole tapahtunut. Ne tolpat ovat hengenvaaralliset!!!

20

1238

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Virkavaltaan yhteys, jos kävisivät tarkistamassa. Olisiko aihetta parantaa turvallisuutta.

    • Anonyymi

      Joko on turvallista liikkua, metallitolpat on tutkittu, vai?

      • Anonyymi

        Kunnassa sanottiin, että ei oo niiden hoidossa.


    • Anonyymi

      Jos se soittaja vois soittaa jollehhiin tutulle

    • Anonyymi

      Kuka on tien hoidosta vastaava? Retuperällä touhu. Mikä mättää, ettei asiaa saa kuntoon, jos aihetta on!

    • Anonyymi

      Luulisi että kunnan virkamiehet saa siitä palkkaa että hoitavat asian eteenpäin, ei kait se ole yksittäisten kuntalaisten asia huolehtia työntekijät korjaamaan tilanne. Tietääköhän kunnanjohtaja, laittaisitko hän asiaa eteenpäin vai onko hänkin samaa mieltä ettei kuulu kunnan hoitoon.
      Ihmetellä saa touhua kun niin on p***e kiinni pehmeässä tuolissa ettei jaksa nousta. Kuitenkin kännykkä kourassa istutaan ja rääkätään sitä.
      No poliisille ilmoitus, auttaisiko se.

    • Anonyymi

      .....siis räplätään sitä kännykkää kaiket päivät tärkeän näköisenä.. siinähän se päivä meni fb-insta-twitter linjalla. Olipa raskasta. Nyt sitten kotiin makaamaan sohvalle ja ootellaan vaimon kutsua ruokapöytään.
      Ihmetellä saa mitä näin pienessä kunnassa on hommia, ei ole isoja rakennustöitä........

    • Anonyymi

      Olipa huimat tolpat. Ei ole tullut ennen katottua niitä. Ne on ihan tappajia, jos niihin pyöräilessä törmää!

    • Anonyymi

      Siellä ne törröttää vieläkin. Eii taida auttaa täällä kirjottelu.

    • Anonyymi

      Jatketaan kirjoittelua ehdottomasti. Ketkä päättävät täällä meillä? Ihana paikka asua muuten Ristijärvellä.

    • Anonyymi

      Ens viikolla poistuu. Talvella ne vasta vaarallisia onkin. Näkyy hangen alta vähän tai ei ollenkaan.

    • Anonyymi

      Tulen ensi viikolla katsomaan, hyvä jos näin tulee toteutumaan.

    • Anonyymi

      Tänään oli kunnan paku parkissa kevyenliikenteenväylällä. Liekö asia etenemässä?

    • Anonyymi

      Toivottavasti etenee ja hoidetaan asiallisesti.

    • Anonyymi

      Ei kai se mene nuin helposti,soitettava ensin Timolle Sotkamoon josko vois ottaa ton ojanpohjan hyvinvointialueeseen

    • Anonyymi

      Kyllä Paavo hoitaa. Kiitosta paljon. Kyllä olet ansainnut tältä kuulta 2500 €.

    • Anonyymi

      Mikä kestää ettei ne lähe?

    • Anonyymi

      Sähköyhtiön merkintä pylväitä, ei taida olla kunnan tai paikallisten asia mennä koskemaan.

      • Anonyymi

        Mutta näyttävätkö turvallisilta? Yksi ainakin sojottaa niin pahasti kohti pyörätietä, että oikein hirvittää.


    • Anonyymi

      Siirtäkää pyörätie kulkemaan kauemmaksi pylväästä. Ei pitäisi olla kummoinen homma. Herätys asiasta vastuussa olevat!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      871
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      838
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      716
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      670
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      539
    8. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      533
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      506
    Aihe