Hellyttävää, kun Tavio puolustaa televisiossa mökin mummoja sähkön hinnassa. Samalla muisteli, kuinka Suomi lähettää Kreikkaan rahaa jota olivat itse hyväksymässä. Ihanaa.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Samalla muisteli italiaan lähetettyä suomalaisten rahaa. Kaheleita nuo vihreät.
Kerrotko,+miten+Suomi+on+lähettäyt+Italiaan+rahaa?+
Koko+budjettia+ei+edes+vielä+alettu+käyttää,?+Ja+kun+se+pakettii+tulee+EKP:ltä+ja+ne+ovat+investointeja+joista+Suomi+hyötyy.+
Suomi+hyötynty+jo+paketista+vaikka+sitä+ei+edes+käytetty,+esim.+yksin+eläkeyhtiöt+nostaneet+varantojaan+yli+10+miljardia.+Yksityiset+tilit+Suomessa+kasvaneet+yli+10+miljardia.+Ja+pörssiosakkeiden+kauttaa+varallisuus+kasvanut+20-30+miljardia.
Tämän+lisäksi+inflaatio+syö+kaikkien+velkaa+2%.+Kun+sitä+on+ykstyisillä+ja+yrityksillä+ja+kunnilla+noin+200+000+miljardia+vaikutus+siitä+on+noin+5+miljardia+euroa.
Koko+paketti+oli+Suomen+osalta+noin+6+miljardia.+Ollaan+siis+voiton+puolella+hurjasti.
Työpaikkoja+enemmän+kuin+koskaan.+Viimeksi+152+000+avointa+työpaikkaa.
Asuntojen+hinnat+vaan+nousevat,+joka+myös+lisää+varallisuutta,+paljon+paljon+enemmän+kuin+mikään+paketti.
Näin+ei+olisi+käynyt+jos+olisi+tehty+toisin.
Ei perussuomalaiset ole mitään rahojen lähettämistä kreikkaan hyväksyneet.
Kunnon persumummo tuottaa oman sähkön, ei maksa siirtomaksuja saati sähköstä.
Oloi muuten kymmenen senttiä kilowatti 😠 paritalvea sitten maksoivat sähköstä kuluttajille yhtenä päivänä 🤣
"Ei perussuomalaiset ole mitään rahojen lähettämistä kreikkaan hyväksyneet."
Kyllä ovat.
Kun persut lähtivät Sipilän hallitukseen, hyväksyivät he lähes ensi töikseen Kreikan kolmannen tukipaketin ja alkoivat lapioda paidat märkänä rahaa Kreikan veronkiertäjille.
jos näin on niin se johtuu jabba hutista, mutta siksi ei kukaan palkkaa valehtelevaa uskovaista.
No se tukeminen alkoi ensimmäisestä ja toisesta tukipaketista, johon pakollinen jatko oli kolmas. Ketkä antoivat kreikalle ensimmäisen ja toisen tukipaketin?
Keskustajohtoinen hallitus ( 2007-2011 ) jossa oli myös vihreät, lainasi Kreikalle miljardin jota ei ole saatu takaisin eikä saada. Asiantuntijat sanoi jo tuolloin ettei mitään saada takaisin.
Suomalaisten veronmaksajien rahaa tuo miljardi.
Olipas noloa kun vihreä alkoi änkyttää selvässä kysymyksessä , ketä maksaa , ei pystynyt sanomaan suoraselkäistä vastausta vaan juontaja joutui tivaamaan , näin kieroa porukkaa nuo , ei ole luottamista !
Itse tässä ketjussa aikaisemmin Persut kielsivät antaneensa rahaa kieroaporukkaa ja epäluotettavia.
Soini oli petturi. Soini vastusti oppositiossa Kreikan tukemista mutta kun pääsi ministeriksi, hyväksyi Kreikan tukemisen suomalaisten veronmaksajien kustannuksella. Unohdetun kansan työllä saatiin puolue isoksi 2011 ja tuo hävitän petti äänestäjät jotta saisi itse olla ministerinä. Hallitus 2007-2011 lainasi Kreikalle miljardi euroa, silloin jo asiantuntijat sanoi ettei mitään saada takaisin. Kyllä Kiviniemet Pekkariset Vanhaset ym huusivat kitalaki punaisena kuinka me tienataan tällä....
Myös vihreät oli hallituksessa hyväksymässä miljardin euron lahjoittamista Kreikkaan 2007-2011. Me suomalaiset jouduimme maksamaan tuon miljardin.
Ainakaan 2000 luvulla ei punavihreät ole tehneet mitään hyvää suomalaisten köyhien hyväksi vaikka esiinnytään köyhien puolustajina. Itselleen eu virkoja....
Nykykepua ei vihreistä erota sanoi Hoskonen.
"Soini oli petturi. Soini vastusti oppositiossa Kreikan tukemista mutta kun pääsi ministeriksi, hyväksyi Kreikan tukemisen"
Kyllä kansa muistaa.
Persut olivat laidasta laitaan soinilaisista äärimmäisiin halla-aholaisiin sisulaisiin saakka samanlaisia pettureita, kun vyäksyivät Kreikan tukemisen.
Sellaisia pettureita ne kaikki persut ovat.
Eli Persut ja Vihreet kovia jakamaanrahaa🤔
Sama hemmo moittii työlisyystavoitteista. Koska SDP ei kurita duunaria eikä vähävaraisia.
Kyllä Tavio munasi itsensä täysin oli ulkona kuin lumiukko ja persujen ajatusmaailmassa ei ole enää järjen häivää vain hyväuskoiset hölmöt kannatta heitä.
Ainoa jolla tolkku tuossa vouhotuksessa , taist itse munata nyt itsesi kommentteinesi , meillä ei ole kiire muutoksiin , meidän energia tuotanto on jo nyt vähäpäästöista valtaosin , hyvin pysytään muiden tahdissa ihan vaikka omalla painollaan vain uusittaisiin tekniikkaa kun vanha tulee tiensä päähän , älytöntä romuttaa vanhaa ja toimivaa , myös vuosikymmenet ajettu vanhoilla autoilla , luuleeko joku että ykskaks kaikki lähtisi autokaupoille uutta ostamaan , sieltä vain tyynyn alta kun ottaisi päällimmäisiä.....
Mikkonen oli hiljaa kuin olisi ollut paskat housussa koko lähetyksen ajan. Välillä kun mikkonen kuunteli silmät siristellen ja torttua vääntäen asiantuntijan kommentteja, tuli katsojallekin selväksi, miten osaamaton tuuleenhuutelija torttu on. Taviolla oli varmaan vaikeuksia olla nauramatta mikkosen osaamiselle, koska ilmeisesti säälistä mikkosta kohtaan ei munannut mikkosta pahemmin.
En kannata Persuja, ainoa järkevä kysymys mistä otetaan miljardit jotka jäävät tulematta polttoaineveroista.
Vihreät ei puolusta suomalaisia.
Kyllä Kreikan tukipaketti olisi pitänyt kaataa ja ne rahat olisi pitänyt antaa mummoille. Mummot tosin muistaa 90-luvulta ja sen jälkeisestä finanssikriisistä miten kylmää kyytiä Suomelle seuraa siitä kun kansainvälinen talous sakkaa.
mummoilla on parempi muisti kuin persuilla.
Tuonkin eu elpymispsketin miljardit olisi pitänyt antaa Suomen vanhuksille ettei tarttis märissä vaipoissa kärsiä. Sanna Marinin neuvottelema paketti velvoitti Suomea maksamaan miljardeja euroja Italiaan ym. Italian kotitalouden ovat paljon rikkaampia kuin Suomen. Lisäksi Italialla suuret kultavarannot.
1990 -luvun lama oli täysin kotikutoinen. Se ei johtunut kansainvälisen talouden sakkaamisesta, koska maailmantalous oli tuolloin hyvässä kunnossa.
Jaa, miksi sitten vientimme länteen romahti?
Juurikin noin.
Tuo on kyllä totta, mutta se kertoo kuinka vaikeaa Suomen investointihyödykkeiden viennistä riippuvaisena maana on nousta taloustaantumasta.
Persut nostivat mummojen lääkkeittenomavastuuta, vähensivät opintotukia ja kiky 'kaksi ilmaistatyöpäivää kuukaudessa' HYVÄ Persut.
Persu paraskin puhuja jakoi rahaa ja nosti mummojen lääkkeittenomavastuuta.
Ei, herroja vitutti, kun valtiolla oli Saabbit timpuri veti Mersulla ohi tarvontiellä. 😁😁😁😀
Hyvä+se+on+että+edes+joku+puolustaa,+sähkönhinta+on+noussut++48+%+siirtohintaa+odotetaan+vielä.
siihen sähkönhintaan on hyviä ratkaisuja haja asutusalueilla, kerrostaloissa ei sähköä kulu kun on induktio liedetkin.
Kaikkiko on siis Ok!
Nyt odotetllaan mikä nousee hulluna seuraavaksi, ja sekinkö on Ok!
Koska maailma pelastuu?
Ihmisen muisti on lyhyt, ei persut halua muistaa. Kyllä kansa tietää.
siis vittu se markkinasähkö on noussut ja suomen ydinvoimaa rakennettu 20v 🤣
On kunnia-asia puolustaa vanhoja kantasuomalaisia, jotka verissäpäin hankkivat itsenäisyytemme. Vihervasemmisto antaa kansallisomaisuuutemme sekä itsenäisyytemme globalistien käsiin.
Menisit puolustamaan heitä hoitokoteihin, ja missä kaikkialla heitä nyt sitten vielä onkaan elossa, etkä vain aina täällä räksyttäisi.
Netissä ei tarvitse vaihtaa veteraanin kakkavaippaa, joten puolustaminen on helpompaa näin.
Eipä niitä taida olla enää elossa. Yhteiskunta on hoitanut heidät kunniallisesti manan majoille. Varsinkin punikit ansaitsevat siitä kunniaa. Elityisesti halonen antoi veteraaneille suulta kulliaa.0
Edellinenhallitus muisti kiristää eläkeläisiä kunnolla.
Pitäisi julistaa Suomeen hätätila vihroeiden vuoksi. Ovat suuri vaara Suomelle.
Ei kannata, persuthan hyötyy Vihreistä - täytyyhän sitä joku asia olla jolla pelotella vähä-älyisiä äänestämään sinänsä turhaa persupuoluetta.
Mutta persut on Luojan lahja synnissä rypevälle Suomen kansalle.
Ei ollut Luojalla sitten kovin kaksinen "maku" lahjavalinnan suhteen. Lieniköhän Hänellä vain huono päivä silloin, kun päästi persut politiikkaan?
Ottaen huomioon kuinka ymmärrettävän lauseen kirjoittaminen on sinulle ylivoimainen asia oletkohan sinä luojalta saaliseen jäänyt oikea ihminen muita arvostelemaan?
Olen sitä mieltä tuosta kirjoitteliasta joka ei osaa vähimmäisiäkään kirjoitus sääntöjä ei taida olla kantasuomalainen kun ei osaa Suomen kieltä kirjoittaa lauseisiin silti muita arvostelee vaikka ei itse hallitse äitinkieltämme ollenkaan hyvästi!
Lauseiden jäsentely ja pilkut puuttuvat sinultakin.
aika noloa vastata esiintyen muuna toistaen samat kirjoitusvirheet...Ota banaani ja rauhotu
Nuo edelliset kirjoittajathan osasivat sentään aloittaa lauseensa isolla kirjaimella. 🤣🤣
Mitä jäi ketjusta mieleen, kirjoitusvirheisiin puutuminen🥱🤔
Sekä Persut pettää.
Onhan sekin sentään jotain, yleensä ei mitään muuta kuin yhden idiootin itku banaaneista🍌 .