Ubuntu 20.10 Beta

Anonyymi

Piti laittaa koneelle kokeiltavasksi. Vielä löytyy "bugeja". Kun esimerkiksi yritän asentaa Ubuntu Software:sta antaa : Asennus epäonnistui: internetyhteys vaadittiiin, mutta sitä ei ollut saatavilla. Yhteys on kyllä auki, jaan netin kännykästä hot-spotilla läppäriin. Odotellaan vielä kun korjaus päivitetään joskus. Käsin (sudo apt install) onnistuu ohjelmien asennus myöskin. Odotellaan vaan!!


PS. Työpöytä on Gnome Wayland ikkunoinilla.

16

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Piti olla 21.10 tietysti :)

    • Anonyymi

      Beta on aina beta ja jos on ongelmia niin tämä sivusto on väärä paikka ihmettelyihin.

    • Anonyymi

      Ihmettelen sitä että miksi joku käyttää beta-versioita kun on olemassa virallisia LTS-versioitakin! Itse en käytä muita kuin LTS-versioita, niissä on tuki monta vuotta ja bugeja ei juuri ole koska ne on korjattu.

      • Anonyymi

        Windowsista on Insider versio jolla silläkin pyritään poistamaan kupruja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Windowsista on Insider versio jolla silläkin pyritään poistamaan kupruja.

        Niin, eikä ne kuprut siltikään poistu lopullisesta versiosta vaikka windowsista on se insider-versio.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, eikä ne kuprut siltikään poistu lopullisesta versiosta vaikka windowsista on se insider-versio.

        Älä pelkää että Ubuntustakaan kaikki poistuvat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä pelkää että Ubuntustakaan kaikki poistuvat.

        Ubuntussa mitään pahoja kupruja ei edes ole, windowsissa sen sijaan on ihan virallisissakin versioissa ja niitä tulee koko ajan lisää kun vanhoja "korjataan".


      • Anonyymi

        Kuten jo kirjoitin on halusin jo kokeilla uusinta! Koneella en tee mitään niin tärkeää että olisi väliä. Piti myöskin kirjoittaa joku kommentti siitä tänne! Myöskin huomasin jo vähän epävakautta jossakin ohjelmissa mutta ei ole kertaakaan tullut kernel panicia😀 Mikään varsinainen beta-testaaja en ole..


    • Anonyymi

      Windows on sellainen kupruja poikiva kupruttaja.
      Ubuntu on ihan <3.

      • Anonyymi

        Totta, Mutta tositoimiin aina LTS versio.


    • Anonyymi

      Kuulostaa lähinnä pätkivältä netti-yhteydeltä? Asennusohjelmissa on latauksissa timeout-arvot aika tiukat ja toisaalta nopeita yhteyksiä varten latauksia yritetään yhtä aikaa rinnakkain monia. Voi loppua kaista ruuhka-aikana kännykän netiltä kesken ja tuo on yleensä vinkkinä käyttäjälle, että lataukseen menisi _todella_ paljon aikaa.. voi riittää tosin, että etsii kännykälle paikan, jossa netillä on parempi kuuluvuus! Kyllä sen nimittäin pitäisi toimia tuollakin tavalla ihan OK! Muistelisin jotain että jos nopeus putoaa alle 10 kt/s(100kBit/s), alkaa ongelmat. Tosin, 100 kt/s(n. 1MBit/s) nopeudella kestää distron lataus jopa 6h tai yli, onko se sitten ongelma. Kännyllä kuitenkin voi saada hyviäkin nopeuksia - ainakin n. 600kt/s(4.8MBit/s) on saatu täällä ja sillä homma on ihan sujuvaa.

    • Anonyymi

      Ilmeisesti netissäsi ongelmaa moska 21.10 beta Toimii mulla moiteetta siltäkin osin.

      • Anonyymi

        Gimp huljati sovelluskaupasta tosella nopeesti, Chromen taas sen sivuilta!
        Kummankaa asennuksessa ei mitään ongelmaa, eikä epävaukautta näytä olevan yhtään!


      • Anonyymi

        Hyvä niin :) Ilmeisesti vika ei ole netissä koska sudo apt install toimii! Onko se sittem bugi vai ei? Huomasin että niiden ohjelmien asenna näppäimen yläpuolella on punaisella pohjalla ympyrä poikkiviivalla? Ja vielä kun lähteenä on snap-kauppa toimii, Mutta jos on deb. paketista asennetavana jotkut ohjelmat antaa tuon punaisella pohjalla olevan merkin. Toivotavasti tästä on apua virheen ratkaisussa??


      • Anonyymi

        Yeah! Ilmeisesti nyt toimii tässä Ubuntu 21.10 Betassa Ubuntu Softwaressa myöskin .deb paketteina asennus kaikkilla ohjelmilla? Tuli aamulla asennettua päivitykset. Snap ohjelmaan tuli päivitys. Se ilmeisesti korjasi vian??


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      113
      3570
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      31
      3069
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      128
      2604
    4. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      199
      2027
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      13
      1914
    6. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      14
      1862
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      35
      1851
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1820
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1751
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1694
    Aihe