Tupakointi vs kannabis

Anonyymi

En ymmärrä hallituksen kantaa tupakoinnin kieltämisestä, kun toisaalta vihreät ajaa kannabiksen laillistamista...
Tuskin kannabiskaan on terveellistä vetää keuhkoihin, vai olenko väärässä tai en jotain ymmärrä?

5

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannabiksessa on minimaalinen määrä karsinogeenejä verrattuna tupakan moniin kymmeniin. Tupakassa on erittäin paljon myrkyllisiä aineita. Kannabiksen poltto vahingoittaa minimaalisesti verrattuna tupakkaan ja kannabis toimii myös lääkkeenä. Kannabiksessa ei ole nikotiinia tai sen kaltaista addiktoivaa ainetta. Itseni mielestä molemmat saisi olla laillisia sillä päättäähän jokainen itse mitä käyttää.

    • Anonyymi

      Mutta onhan siinä se THC.

      Päihtymisen kannalta merkittävin kannabinoidi on tetrahydrokannabinoli (THC).


      Kun parveketupakointi kielletään kokonaan niin sitten parvekkeille voi mennä polttamaan kannabista. Sille ei vastaavaa kieltoa ole.

    • Anonyymi

      Vihreiden tarkoituksena on horjuttaa järjestynyttä yhteiskuntaa muun muassa lisäämällä huumeiden käyttöä. Yksi keino lisätä huumeiden käyttöä on laillisten ja laittomien päihteiden rajan häivyttämimen.

    • Tupakka on myrkyllistä. Ei tupakkaa käytetä lääkkeenä toisin kuin kannabista. Marijuana tekee hyvää, vie stressin pois. Joo kyllä marijuanasta voi kuolla mutta vaikeasti. Tupakka kuolettaa hyvin hyvin hyyyvin monia ihmisiä vuodessa.

      • Pitää vain olla varovainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      39
      4289
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4057
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      63
      3705
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3551
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3527
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3341
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      84
      2906
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2825
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2616
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2324
    Aihe