...onkos kellään kokemuksia sellaisesta että pirssi ei kulje suoraan? Kulmissa ei vikaa - säädetty, renkaat vaihdettu, mutta silti jopa pikitiellä auto alkaa vaeltamaan...saati sitten soralla. Takapää irti koko aika. Kaltevalla tiellä saa rattia kääntää sivulle ihan kunnolla jos meinaa omalla kaistalla pysyä... nyt olisi hyvät neuvot tarpeen...kiitos niistä jo etukäteen
Suunta hakusessa
11
1651
Vastaukset
- Simo T
Minkähän laiset renkaat mahtavat olla, vponevat olla kauniit ja kalliit, mutta se ei välttämättä tee autostasi hyvää ajettavaa. Alkuperäinen koko on yleensä paras näille Suomen urasille teille.
- MEGIICO
..alla vakiorenkaat 195 65 R15 joten ei siinä mitään...
..vasemmalle veto korostuu varsinkin kun ajaa johonkin röykkyyn..ja sen vuoksi tarkistettiin iskaritkin->ei apua, olivat siis kunnossa.
Kulmissa oli siis alunperin vikaa, mutta nyt siis pitäisi olla ok..
taidan lähtee taasen pajalle. Tuleepahan pojille mun naama tutuksi
- Mja
Mulla veti Scenic II vasemmalle kunnes tekivät 4-pyörämittauksen takuuna. Edessä oli auraus pielessä, kumpikin etupyörä osoitti vasemmalle. Aurauksen säädön jälkeen puoltaminen loppui.
Epäilen että pirssissäsi on se tavallisin vika eli huollon mielestä "kaikki on ookoo.." vaikkei ole. Viitsisitkö pistää tähän palstalle autostasi mitatut tärkeimmät kulmat ennen ja jälkeen säädön, niin katsotaan sitten. Myös takapyörien haritus/auraus olisi hyvä tietää.- MEGIICO
..no nyt kulkee sitten suoraan..
vikaa oli kulmissakin mutta sen vetelyn aiheutti löysä vasen alapallonivel. Se on nyt vaihdettu ja kulmatkin on kohdillaan.
Totesin vain itselleni että on hyvä ettei vika ollu mun korvien välissä vaan autossa, tuli sen verran monta kertaa käytyä tuolla pajalla.
- ohjaustehostin?
Vai hydraulinen?
- qqq
Eräs asia joka saa auton menettämään suuntavakauden totaalisesti on vääränlaiset vanteet alla, eli tarkista vanteiden ET, eli jos väärä ET ja renkaat tulevat liian kauas ulos siitä mihin tehtaan suunnittelijat ovat rakentaneet, auto menettää suuntavakauden täydellisesti.
- MEGIICO
...sama vika niin peltivanteilla kuin aluillakin..
Tehtaan vanteet. Ajattelin vain et voisko vika olla esim kallistuksen vakaimissa??? MEGIICO kirjoitti:
...sama vika niin peltivanteilla kuin aluillakin..
Tehtaan vanteet. Ajattelin vain et voisko vika olla esim kallistuksen vakaimissa???olla vika kallistuksenvakaimissa.
Oireet viittaavat pahasti pielessä olevaan auraukseen tai akselistossa (etu- tai taka-)jossakin olevaan väljyyteen. Saattaa myös pielessä oleva Casterkulmakin mokomaa tehdä, joten senkin voisivat pajalla katsoa ellei muuta vikaa löydy. Mahdollisen ohjaustehostimen viat sitten vielä erikseen.
Vika pitäisi kyllä olla helposti paikallistettavissa, joten suosittelen korjaamokeikkaa jos ei omin tai naapurin avuin selviä.- Simo T
MEGIICO kirjoitti:
...sama vika niin peltivanteilla kuin aluillakin..
Tehtaan vanteet. Ajattelin vain et voisko vika olla esim kallistuksen vakaimissa???Oletko kokeillut vaihtaa eturenkaat puolelta toiselle, jospa sitten kulkisi suorempaan tai puoltaisi toiseen suuntaan, kannattaa kokeilla eikä tuijottaa pyörimissuuntia. Kokeilemisen arvoinen juttu, selviää ainakin onko renkaissa vika. On nimittäin ollut merkkirenkaita jotka puoltavat ensin toiseen suuntaan ja pyörien vaihdon jälkeen toiseen suuntaan. Caster-kulman säätäminen voi olla vaikeampi homma, ei taida löytyä säätömahdollisuuksia. Kokeile pyörien vaihtoa.
- Mja
MEGIICO kirjoitti:
...sama vika niin peltivanteilla kuin aluillakin..
Tehtaan vanteet. Ajattelin vain et voisko vika olla esim kallistuksen vakaimissa???Siis paljonko sulla oli auraukset etu- ja takapyörissä ennen ja jälkeen säädön? Sinähän kerroit että autosi oli merkkihuollossa mitattavana. Kerro lukemat, niin nähdään mihin suuntaan pyörät sojottavat. Vai etkö saanut merkkihuollosta mittaustuloksia? Silloin voit olla varma, että mitään mittausta ei ole suoritettu - paitsi ehkä silmänmitalla.
- MEGIICO
Mja kirjoitti:
Siis paljonko sulla oli auraukset etu- ja takapyörissä ennen ja jälkeen säädön? Sinähän kerroit että autosi oli merkkihuollossa mitattavana. Kerro lukemat, niin nähdään mihin suuntaan pyörät sojottavat. Vai etkö saanut merkkihuollosta mittaustuloksia? Silloin voit olla varma, että mitään mittausta ei ole suoritettu - paitsi ehkä silmänmitalla.
paperit on huoltokansiossa, mutta laitan ne tänne kunhan vain kerkiän.
renkaita on kokeiltu toisiakin, mutta ei ollu apua.
Auto on menossa pajalle reilun viikon päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie766825Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346503Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806292Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644092Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62409Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant482149Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1411504- 141472
- 1961212