Pienydinvoimalat ratkaisuksi energiasiirtymään

Anonyymi

Yle: Suomessa kehitetään vauhdilla pienydinvoimaloita – Helsinki harkitsee sellaisen tuomista kaupunkiin kymmenessä vuodessa

Pienydinvoimala voitaisiin tuoda lähelle asutusta ja liittää kaupungin kaukolämpöverkkoon. Helsingissä oma ydinvoimala voisi olla käytössä kymmenen vuoden kuluttua.

Kuulostaa hyvältä. Ehkä näin päästään metsien käytöstä tuulivoimarakentamiseen.

4

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On selvää, että suurin osa Suomesta ei halua uhrata maisemiaan ja ympäristöään tuilivoimaloille. Uudet ratkaisut ovat välttämättömiä. Eikä epävarmalla tuulivoimalla tietenkään voi turvata tadaista sähkönsaantia.

    • Anonyymi

      Muistatteko ns. paskalain? Sehän sai myyntimiehet liikkeelle. Liekö totta, mutta tarina kertoo, että rivarissa asuneelle mummolle oli myyty kallis viemärivesien puhdistusjärjestelmä.

      Vähän sama fiilis tulee tuulivoimarakentamisesta. Nyt on menossa vaihe, jossa röyhkeät tuulivoimarakentajat etsivät kohteita jättimäisille tuulivoimaloille takataskussaan iskemätön ase, energiasiirtymä uusiutuviin tuulivoiman avulla. Harva päättäjä on niin fiksu ja vastuuntuntoinen, että miettii, onko järkevää/oikein ottaa tuulivoimaloita kuntaan/maakuntaan.

      Mitä tästä seuraa? Paskempi ympäristö. Siinä viemärivesiongelmat jäävät toiseksi.

      Mutta aika aikaa kutakin. Nämä pienydinvoimalat ovat suunta uuteen, nousu paskasta.

      • Anonyymi

        Lisäyksenä vielä: tuulivoimaloilla on paikkansa, mutta lähellä asutusta ei ei ei. Tämä valaistuminen voi olla jo lähellä. Ja kaavoitusmonopoli pois kunnilta.


    • Anonyymi

      Niin, hyvä jos ihmiset ymmärtäis että ydinvoima on itse asiassa aika hyvä tapa tuottaa energiaa.
      Mielestäni kolmanneksi paras tapa. Vesivoiman ja kivihiilivoiman jälkeen.

      Asiaanhan on liittynyt, ja liittyy edelleen ydinvoiman fanaattista vastustamista.
      Huonoja muistoja Tsherhobylin ja Japanin ydinvoimala onnettomuuksista varmaankin taustalla, tietämättömyyden yms syiden lisäksi.

      Vaikka ydinvoiman kannattaja oonkin, niin muutkin kuin itse ydinvoimatekniikkaan liittyvät tekijät pitäis ottaa huomioon. Ja on tottakai otettukin.

      Tulisi äkkiseltään mieleen, että joillekin hourupäisille terroristeille/ympäristöfanaatikoille joku liian huonosti vartioitu pienvoimala vois olla turhankin houkutteleva kohde. Tietysti tuollaisen voimalan saa myös esim murto varmaksikin rakennettua....

      Siinä mielessä parempi tapa olisi ehkä sittenkin rakentaa useampia näitä isompia yli 1000 MW voimaloita ympäri maata, niinkuin esim pyhäjoelle on toivon mukaan joskus tulossa. Tosin eipä niitä isoja voimaloita ihan joka kylään, kuntaan ja kaupunkiin voi/kannata rakentaa jotain suht koht pieniä voimaloita korvaamaan... 🤔

      Pien ydinvoimala voisi olla hyväkin tapa korvata näitä nykyisiä kivihiili/turvevoimaloita, jos näin halutaan. Teknisestihän asia on turha, asia on poliittinen.
      Koska ne nykyisetkin voimalat olisivat ihan toimivia voimaloita vieläkin , joiden savukaasut voidaan nykytekniikan avulla poistaa suurimmaksi osaksi, jos se on tarpeen.

      Eli ei niillä pienydinvoimaloilla itse asiassa tuuliturbiineja oo tarkoitus korvata, vaan näitä vanhoja fossiilisia voimaloita, joiden sähkön/lämmöntuotanto on tehty poliittisista syistä verotuskeinoin huonosti kannattavaksi/kannattamattomaksi.

      Tuulimyllyjen rakentamisesta on tullut nykypoliitikoille lähes pakkomielle. Tarvittiin niitä, taikka ei. Tuulettomalla säällä ne eivät tietenkään sähköä tuota, ja nykytekniikalla sähkön varastointi "isossa mittakaavassa" on vielä kehitysasteella. Ja kaukolämpöä niillä ei voi suoraan tuottaa. Vesi pitäisi erikseen keittää tuulisähkön avulla, jos kaukolämpöä halutaan.


      Sähköverkossa pitäis olla koko ajan joku tietty jännitetaso. Siinäkin mielessä nuo tuulimyllyt on aika huono tapa tuottaa sähköä, ainakin vielä tällä nykytekniikalla. Jossain pohjan meren rannikolla, esim Tanskassa tilanne on toinen, siellähän tuulee käytännössä aina. Suomessahan tilanne on, kuten kaikki (viherpiipertäjiä lukuun ottamatta) tietävät, hieman toinen.

      Harmi vaan, kun tässä nykyisessä liittovaltio tyylisessä eu:ssa kaikkien jäsenmaiden edellytetään noudattavan esim ns Pariisin ilmastosopimuksia, jotka on mielestäni turhaa viherpiiperrystä.

      Ps ihan mukavaa, että jollain on jotain muutakin mielessä, kuin esim joku alituinen koronasta jauhaminen, vaikka tuo tuulimylly asiakin on lähes yhtä tylsä aihe...

      Kiintoisaa tosin, että kuinkahan moni sieviläinen näistä energia asioista oikeasti ymmärtää jotain, tai on kiinnostunut.

      No, ehkäpä joku muukin engineerimies, ex sieviläinen, taikka nykyinenkin, tätä palstaa lukee.. 🤔

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3118
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1497
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      76
      1083
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      141
      1010
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      921
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      858
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      842
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      836
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      136
      757
    Aihe