On naruamppelissa, sellaisessa aika tiheänaruisessa, jonka rakosista se on kasvattanut oksansa, jotka sitten riippuvat alaspäin.
Ongelma on se, että ei voi vaihtaa multaa. Oksat ovat sen verran jäykkiä, että napsahtavat poikki, jos niitä yrittää niin jyrkällä mutkalla taivuttaa.
Kasvaa siinä amppelissa säiliöruukussa ja siinä se pysyy kuin yhtä puuta olisi.
Nyt on pikkuhiljaa kukinnot vähentyneet, itse asiassa melko olemattomiin.
Lannoiketta olen ajatellut antaa, mutta mikä on paras menetelmä lannoituksen suhteen?
Soihtuköynnös
4
225
Vastaukset
- Anonyymi
Juurelle vaan lannoitevettä, levää kehutaan. Voihan siitä ottaa apistokkaita ja leikata vanhan lyhyeksi jos haluaa vaihtaa mullat tai heittää pois kun pistokkaat lähtee kasvamaan. Kokeilen itse laittaa nyt vettä allekin, mutta lannoite parempi antaa juurelle. Aika heikosti taitavat kotioloissa kukkia, valoa ainakin tarvitsisi enemmän, siirsin nyt posliinikukan lähemmäksi ikkunaa kun sitä en ole saanut kukkimaan kertaakaan.
- Anonyymi
Kiitos, se lyhyeksi leikkaaminen taitaa ollakin se menetelmä, jota tulen käyttämään tulevassa mullanvaihdossa.
Posliinikukkaa ei täällä ole ollut, vaikka joskus sitäkin ajattelin, että olisi hieno. - Anonyymi
Nyt sitten vihdoin viimein vaihdoin mullan soihtuköynnökseen. Leikkasin tosiaan oksia lyhyemmäksi.
Laitoin myös niitä poisleikattuja oksia multaan samaan purkkiin, että jos nekin juurtuvat?
Purkin pohjalle laitoin ensin sentin multaa, siihen hieman lannoiteraketa ja kalkkia, sitten päälle multaa toinen sentti ja tämän jälkeen vasta varsinainen istutus.
- Anonyymi
Sain soihtuköynnöksen kukkimaan kun vein kesäksi parvekkeelle, nyt yllätyksesi oli tehnyt salaa 3 kukkaa vuoden vaihteessa. Olin jo hävittämässä kun alkoikin kukkia parvekkeella, lehdetkin paljon isompia valoisassa, sisällä on tavallinen led-kohdelamppu lähellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353