Lattiakaivon puhdistus

Anonyymi

Miten pesette lattiakaivon jossa on päällä neliönmuotoinen ritilä, ja sen alta saa nostettua metallisen "siivilän"? Yleensä näitä siivouskeskuksissa ja kuraeteisissä. Harjoittelupaikassa 4 vuotta sitten opetettiin että vesi lapioidaan sankoon, pestään kaivo ja lapioidaan pesuvesi pois. Muissa työkohteissa olen kuullut sanottavan: "lasketaan vettä kunnes vesi puhdistuu. Hiekat tietysti pitää ottaa pois". Kerran pääsin kurkkaamaan lopputulosta, kaivossa oli edelleen hiekkaa.

5

239

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      eikö sinne sellaiseen saa jotain desinfioivaa vaikuttamaan joka irrottaa likoja hyvin?
      Ja lopuksi mätetään isompi kiinteä törky pois kun on huuhdeltu lattiakaivo, ja vielä huljautetaan.

      • Anonyymi

        Kloorilla pesen. Eilen kokeilin laskea vettä usean minuutin ajan likaiseen kaivoon. Ei mitään vaikutusta, edelleen musta vesi. Tuttuun tapaan kauhoin koko kaivon tyhjäksi ja pesin sitten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kloorilla pesen. Eilen kokeilin laskea vettä usean minuutin ajan likaiseen kaivoon. Ei mitään vaikutusta, edelleen musta vesi. Tuttuun tapaan kauhoin koko kaivon tyhjäksi ja pesin sitten.

        Yleispuhdistusaine näy yhtä hyvin.


    • Anonyymi

      Minä otan roskapussin ja siihen kippaan töryt astiasta. Jopa kahdella aineella pesen, että hajua ei jää muiden päivää pilaamaan. Joka kerta olen pessyt teräs pinnat paska sankosta kiiltäväksi.

      Talvella on pahinta kura hiekat jatkuvasti tukossa kaivo. Ei auta kuin enimmät paperilla kaivaa pois ensin.

    • Anonyymi

      Vesiletkun paineella irtoaa hyvin enimmät kurat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      394
      1056
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      323
      1014
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      797
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      772
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      666
    8. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      651
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      650
    Aihe