Lattiakaivon puhdistus

Anonyymi

Miten pesette lattiakaivon jossa on päällä neliönmuotoinen ritilä, ja sen alta saa nostettua metallisen "siivilän"? Yleensä näitä siivouskeskuksissa ja kuraeteisissä. Harjoittelupaikassa 4 vuotta sitten opetettiin että vesi lapioidaan sankoon, pestään kaivo ja lapioidaan pesuvesi pois. Muissa työkohteissa olen kuullut sanottavan: "lasketaan vettä kunnes vesi puhdistuu. Hiekat tietysti pitää ottaa pois". Kerran pääsin kurkkaamaan lopputulosta, kaivossa oli edelleen hiekkaa.

5

239

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      eikö sinne sellaiseen saa jotain desinfioivaa vaikuttamaan joka irrottaa likoja hyvin?
      Ja lopuksi mätetään isompi kiinteä törky pois kun on huuhdeltu lattiakaivo, ja vielä huljautetaan.

      • Anonyymi

        Kloorilla pesen. Eilen kokeilin laskea vettä usean minuutin ajan likaiseen kaivoon. Ei mitään vaikutusta, edelleen musta vesi. Tuttuun tapaan kauhoin koko kaivon tyhjäksi ja pesin sitten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kloorilla pesen. Eilen kokeilin laskea vettä usean minuutin ajan likaiseen kaivoon. Ei mitään vaikutusta, edelleen musta vesi. Tuttuun tapaan kauhoin koko kaivon tyhjäksi ja pesin sitten.

        Yleispuhdistusaine näy yhtä hyvin.


    • Anonyymi

      Minä otan roskapussin ja siihen kippaan töryt astiasta. Jopa kahdella aineella pesen, että hajua ei jää muiden päivää pilaamaan. Joka kerta olen pessyt teräs pinnat paska sankosta kiiltäväksi.

      Talvella on pahinta kura hiekat jatkuvasti tukossa kaivo. Ei auta kuin enimmät paperilla kaivaa pois ensin.

    • Anonyymi

      Vesiletkun paineella irtoaa hyvin enimmät kurat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      990
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      106
      923
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      877
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      4
      791
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      71
      683
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      3
      634
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      185
      594
    8. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      583
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      71
      568
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      557
    Aihe