Ruotsissa keksineet hyvän tavan päästä eroon muurahaisista, rautakanki vaan pystyyn muurhaiskekoon. Johtaa talvella kylmää kekoon joten muurahaisten täytyy rakentaa uusi keko muualle, ei tarvitse tappaa.
https://www.iltalehti.fi/piha/a/8c6056b0-b895-4975-8f74-03b5646f315e
Jos keko kauempana tai pesivät talon rakenteissa niin sitten hankalampaa. Lapsena laitoin täystuhoa eli DDT:tä kekoon, sekin tehosi.
https://www.iltalehti.fi/piha/a/8c6056b0-b895-4975-8f74-03b5646f315e
Jos keko kauempana tai pesivät talon rakenteissa niin sitten hankalampaa. Lapsena laitoin täystuhoa eli DDT:tä kekoon, sekin tehosi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sisälle tukevat muurahaiset eivät ole kekomuurahaisia, mutta tietysti jos haluaa kekomuurahaisistakin eroon niin tuo varmaan toimii
vai on Ruotsissa keksineet, no tuskimpa. Rautakanki jäädyttää keon, ja sitä kautta myös murkut, joita keossa on, valtaosa pesästä on kuitekin maan alla, joten niille ei käy kyinkaan, ja keväällä kun pesä sulaa, vilske alkaa taas..
Se rautakanki upotetaan tietenkin kekoa alemmaksi kuten lehtijutussa kerrotaan ja kylmä tulee jo syksyllä, vesi pääsee kekoon jne. Osa voi pysytellä ensimmäisen talven maan alla, mutta melko varmasti tekevät viimeistään seuraavana kesänä uuden pesän muualle.
Tämä on vuosia vanha juttu ja kokeilin sitä pihallani olevaan kekomuurahaispesään. Rautakanki seisoi talven yli pesässä muttei vaikutusta. Nyt pesä on komeampi kuin koskaan, eikä muurahaisista ole tullut haittaa.
Sittenhän se toimii jos ei ole enää haittaa. Jos alueella paljon käärmeitä niin ennemin muurahaiskeko, mutta oli ne lapsena inhottavia kun toinen puoli pihasta oli täynnä muurahaisia ja purivat kipeästi, nykyään ei tunnu enää paljonkaan. Silloin olisi ollut mukava kokeilla kankea myrkyn sijaan.