Kuinka tarkkaan moottorisahalla saa kaadettua

Anonyymi

Miten tarkkaan ns. perussahailija saa kaadettua puun? Tosi miehet tietysti 15m päässä olevaan tolppaan, mutta miten tämmönen perussahailija? Onko esim 15 m päähän asetetusta tolpasta alle metrin keskiarvo hyvä? Miten tarkkaan pihapuukaatajat lähtee kaatamaan suoran kaadon.

4

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu ihan puusta. Jos painopiste ei rungon käyryyden tai toispuolisuuden takia ole ihan pielessä (ja ilma on riittävän tyyni!) niin tuollainen /- 1m per 15m ei ole ongelma. Kunnon lovi ja viisto sahaus toiselle puolelle, niin että puu saa kaatua "saranan" ohjaamana, niin suunta pysyy. Kaatoraudalla voi auttaa.

      Jos oikeasti on tarkka paikka eli riski rikkoa joku rakennus, aita tms on suuri ja/tai puun painopiste on huono tai siitä ei ole varmuutta, niin itse olen käyttänyt köysiä ja taljaa. Naru mahdollisimman korkealle kaadettvaan puuhun ja köysi kiristetään taljalla ennen loven sahaamista ja loven sahaamisen jälkeen. Kun ison puun saa kallistumaan muutamankin asteen oikeaan suuntaan, niin lopun hoitaa painovoima.

      PS. Aktiiviset kuulonsuojaimet (sellaiset jotka leikkaavat vain kovimmat äänet) ovat puunkaadossa ehdottomat. Niillä kuulee moottorisahan melun yli kun puun tyvi alkaa rasahdella juuri ennen kaatumista. Varovainen kannattaa olla.

    • Anonyymi

      Jos sunnuntai sahuri saa rungon 15 metrin päähän tähdättyä metrin sisään tolpasta on se jo ok tasoa. Sillä pärjää suurimmassa osassa paikoista.

      Näin pihapuukaatajana puun kun puun saa kaadettua 15m matkalle Max 35-40cm tarkkuuden. 10-25cm on normaali. Keskelle tolppaa jo tuuripeliäkin

      • Anonyymi

        Mutta puun koko on se ratkaisevin, yleensä puhutaan pihapuissa kuitenkin tämmöisistä Max. 20m pitkistä puista, eli 15metrin kohdalla läpimitta n. 10cm.

        1% luokkaa on ne oikeasti isot puut koko määrästä. Mitä isompi puu sen tarkempi se on kaataa. Eli tämmösen 30m männyn saa suht helposti kaadettua 15 metriin juuri siihen mihin yrittää.


    • Anonyymi

      Puun koko ratkaisee paljon. Alle 20 cm tyvimitan puu kaatuu aloittelijaltakin tyynellä kelillä kohdilleen. Vaan annapa olla, kun on se 50 cm tyvimitta ja tuulee niin perkeleesti.... se menee minne tahtoo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4169
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2634
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2382
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1436
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      946
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe