Ison kustantamon hiljaisuus käsikirjoituksen suhteen

Anonyymi

Esikoisromaanini käsikirjoitus lähti 5 kk sitten yhdelle suurelle kustantamolle, joka julkaisee kyseistä genreä ja jonka kanssa ensisijaisesti haluaisin tehdä yhteistyötä.

Uskon vilpittömästi käsikseni olevan hyvä. Olen työstänyt sen niin valmiiksi kuin omin voimin vain pystyn, olen käyttänyt maksullista arvostelupalvelua, josta sain hyvän palautteen (varsinkin kertojanääntäni kehuttiin), ja olen luetuttanut käsistä noin kymmenellä esilukijalla, jotka ovat poikkeuksetta pitäneet käsistä kiinnostavana, uskottavana, hyvin kirjoitettuna ja mukaansa tempaavana. Olen lukenut valtavasti esikoisromaaneja nähdäkseni, mihin julkaisukynnys asettuu, eikä käsikseni mielestäni kalpene viime vuosina julkaistuille esikoisromaaneille. Toki arvioni kaikesta huolimatta on subjektiivinen.

En ole kuullut kustantamosta vielä mitään. Nyt pohdin, onko hiljaisuus hyvä merkki (sanotaanhan, että hylsyt tulevat nopeasti), vai voiko asiasta päätellä yhtään mitään.

Millä aikataululla isot kustantamot ovat viime aikoina vastanneet?

17

1684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä kustantamo on kyseessä? Gummerus?

    • Anonyymi

      Hylsyjen saapumisnopeus riippuu kustantamon kiireistä, lukijoiden kiinnostuksesta, tähtien asennosta yms. mystisistä tekijöistä, eikä nopeudesta voi tehdä oikein mitään johtopäätöksiä. Itse olen saanut hylsyn lähes vuodenkin päästä kässärin lähettämisestä. Tammi puolestaan ei koskaan lähetä edes hylsyviestiä. Tekstisi voi olla oikeasti hyvä ja kiertää kustantamossa useallakin lukijalla ennen kuin hylsy napsahtaa esim. siksi että juuri nyt ei ole hyvä hetki tälle kässärille tai julkaisivat juuri jotain samanlaista tai samanlaisia tekstejä on markkinoilla liikaa tai tekstillä ei nähdä riittävää myyntipotentiaalia jne. Kannattaa lähettää kässäri kaikille mahdollisille kustantamoille yhtä aikaa, ja tarttua ensimmäiseen tarjoukseen mikä tulee, jos tulee. Sopimuksen saaminen on niin sattumankauppaa hyvälläkin tekstillä.

    • Anonyymi

      Minun mielestäni se, ettei kuulu mitään on valitettavasti pikemminkin huono merkki. Olen ymmärtänyt, että yleensä kustantamot ovat aika piankin yhteydessä, jos ovat kiinnostuneita.

      Tuntuu kyllä todella heikolta tuo kustantamoiden vastaaminen. Hylsyjen lähettely on vähentynyt todella paljon. Kirjailijoittajaa ei monissa kustantamoissa arvosteta enää senkään vertaa, että viitsittäisiin vastata ei. WSOY ja Otava ovat suurista kyllä minulle vastanneet. Tammi ei vastaa mitään.

      • Anonyymi

        Tällaisessa tapauksessa kannattaa ottaa yhteyttä kustantamoon ja kysyä suoraan, esim. sähköpostitse. Jos kustantamo ilmoittaa sivuillaan, että vastaavat (kiinnostuksella tai hylsyllä) tietyn ajan kuluessa, niin sitä vastausta pitää myös vaatia. Jos kukaan ei vaadi mitään, vaan vain voivottelee asialle, niin se on viesti kustantamoille, ettei heidän tarvitse välittää lupauksistaan senkään vertaa.


    • Anonyymi

      Vastauksen viipyminen on huono merkki. Itselleni myöntävä päätös oli pari viikkoa lähettämisestä ja viimeisin hylsy tuli vasta kirjani ollessa painossa.

    • Anonyymi

      Minäkin olen lähettänyt käsikirjoitustani useammalle kustantajalle, vastaukset ovat tulleet nopeimmillaan päivässä ja pisimmillään on mennyt kuukausi. Villi veikkaus että eivät ole lukeneet riviäkään siitä mitä olen kirjoittanut.

    • Anonyymi

      Onko aloittaja jo saanut vastauksen?

    • Anonyymi

      Isotkin kustantajat edellyttävät kirjoittajan aktiivisuutta. Ilmoita kustantajalle, että voit julkaista kirjan ns. tilauskirjapuolella, siis maksat koko lystin itse.
      Sitä kautta saa kirjansa julkaistua vaikka ulkomailla, mutta rahaa se vaatii.

      • Anonyymi

        Aika hölmö vastaus ☝tee ensin itse koko valtava työ ja maksa sitten itse.
        Pitäisikö itkeä vai nauraa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aika hölmö vastaus ☝tee ensin itse koko valtava työ ja maksa sitten itse.
        Pitäisikö itkeä vai nauraa?

        Niin jotkut tekevät.


    • Anonyymi

      Ottaako Teos-kustantamo romaanikässäreitä enää ollenkaan vastaan?

      • Anonyymi

        En ainakaan ole saanut heiltä vastausta, idotan jo kauan...


      • Anonyymi

        Ei ole heidän nettisivuillaan mitään mainintaa tästä.


    • Anonyymi

      Pitkä odotusaika on aina huono merkki. He tietävät että kirjailijat ovat lähettäneet tekstinsä useaan paikkaan eikä missään velvoiteta ilmoittamaan muille jos jossakin tärppää.

      Tähän vetoavat myös ne jotka eivät jaksa ilmoittaa hylsystä kirjailijalle, olettavat että kirjailija on ehkä saanut jo diilin toisaalla.

      • Anonyymi

        Vai tietävätkö? Lähetin vain yhdelle, koska siitä innostuttiin heti!
        Odottelen, vain kerran kyselyyni vastauksen, että malttia...
        Noh, laitoin muutaman kuukauden jälkeen mailin kysyen olenko vielä pelissä mukana. Ei vastausta.
        Hiljattain soitin ja laitoin tekstiviestin kyseiselle henkilölle, jonka mielestä kirja tuleeehdottomasti julkaista.
        Ei vastausta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vai tietävätkö? Lähetin vain yhdelle, koska siitä innostuttiin heti!
        Odottelen, vain kerran kyselyyni vastauksen, että malttia...
        Noh, laitoin muutaman kuukauden jälkeen mailin kysyen olenko vielä pelissä mukana. Ei vastausta.
        Hiljattain soitin ja laitoin tekstiviestin kyseiselle henkilölle, jonka mielestä kirja tuleeehdottomasti julkaista.
        Ei vastausta.

        En kyllä itse lähtisi pommittamaan. Eivät varmaankaan ole kovin kiinnostuneita jos eivät ota yhteyttä. Itse olen saanut ihan kiitettävästi hylsyjä ja kommenttejakin, joiltan jopa suosituksia mille kustantamolle lähettää käsis.


    • Anonyymi

      Minulla vastausten (eli hylsyjen) saaminen on kestänyt 2vk-1,5 vuotta.
      On tämä kyllä turhauttavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      84
      6759
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      32
      3139
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1777
    4. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      845
    5. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      45
      723
    6. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      59
      689
    7. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      27
      647
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      29
      646
    9. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      20
      635
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      25
      605
    Aihe