Veneessä asujat ovat yleensä jotain hippiväkeä tai duunariväestöä, mutta rahakkaita ei vene-elämä näytä kiinnostavan. Mistäköhän se johtuu. Jos on hyvä eläke, miksi ei myydä kämppäänsä, ostaa suurta venettä ja asua siinä Suomessa ja ulkomailla?
Miksi veneessä asuminen ei ole suositumpaa?
Anonyymi
16716
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jos on rahaa, niin ei tarvitse asua heiluvassa ja ahtaassa veneessä.
Näytät sekoittavan eläkeläiset ja varakkaat. Myöskään asunnon myynti ei kuulu yhtälöön. Ei ole mitenkään harvinaista, että varakkaiden asuntojen edessä seisoo yleensä hyvinkin asuttavaa luokkaa oleva alus. Sitä käytetään silloin kun siltä tuntuu.
Kun ollaan varakaita ollan myös mukavuuden haluisia,jospa syy se. Asunto venen yksi sun toinen varmaan asuisi?Mutta se on kalista lystiä ja lapsiperheelle hankalaa.Varsinkin Suomen talvessa!
Varakkaita ei myöskään kiinnosta asuntovaunut eikä kyykkyviinit.
Mistä päättelet ettei ihmisiä asu veneissä? Kokoajanhan reissun päällä on myös Suomalaisia, osa toistaiseksi statuksella.
Uskaltaisin kyllä olla eri mieltä, maailman vierasvenesatamat alkaa nykyisin olemaan jo aika turvoksissa, samoin kuin kauneimmat ja suosituimmat lahdenpoukamat.
Toimiala on jo paikallisesti nostanut kokonaisen palvelusektorin. Osaavan venesähkömiehen ei tarvitse nykyisin duunia etsiskellä pitkään jossain panaman kanavan satamissa.
Uutta ja silmille pistävää on se että nykyisin myös nuoret parit ja alle kolmekymppiset lähtee vuosikausien reissuille, ennen tämä oli lähinnä eläkkeelle tai sapattivuosille jäävien harrastus .
Onhan noita. Tavalliset suomalaiset keskiluokkaiset ryhtyy siihen vasta, kun naapurikin ryhtyy.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006184998.html
En usko.
Minä en ainakaan muuta veneeseen, jos naapuri muuttaa. Se kun ei edes ole naapuri enää, kun muuttaa veneeseen.
Onko sillä nyt niin väliä, asuuko veneensä/veneen alla?
Asunko veneessä vai okt, kun kummassakin olen aika lailla puolet vuodesta. Keväällä lähdi ja viellä vesillä, en ole vierailutkaan talolla.
Alustammekin kutsun kodiksi...
Vene erakot
Johtuu paljolti kylmästä talvesta. Talviajan lämmitystarve tekee veneasumisesta helposti yhtä kallista kuin oikeassa asunnossa asumisen. Lisäksi jätevesien käsittelyn hankaluus ja ylipäänsä vesihuolto. Jäljelle jää siis enemmän miinuksia kuin plussia.
Kauppalehdessä oli juttua pariskunnasta, jotka asuvat 20 metrisessä valtamerijahdissaan vuoden ympäri. Charteria milloin saa asiakkaita, muuten etätöitä vissiin IT alalla. Googlaamalla löytyy, vene on Nordhavn.
Firman sivuilta kun katsoo niiin näyttää melkein laivalta.
Jos veneessä asuminen olisi tavoitetila, kaikki tekisivät niin.
Asuvat jotkut asuntovaunussakin. Itse en viihtyisi missään muovilaatikossa rajallisella hygienialla. Himassa on suihku, sänky ja jääkaappi, autotalli ja riittävästi säilytystilaa.
Aika harva asuu teltassakaan ympäri vuoden ja kai siihenkin syynsä on
Veneitä+on+monenlaisia,+tuon+Kauppalehden+jutun+veneessä+on+puolentoista+sataa+neliötä+asuintilaa,+iso+keittiö+jossa+induktioliesi,+astianpesukone+jne+jne,+kolme+kylpyhuonetta,+30+neliön+masteri+ja+kolme+kammaria+(vierashyttiä).+Siis+Nordhavn+64,+katsokaa+firman+sivuilta.+Paremmat+oltavat+kuin+80%+kotona.+Kyllä+siis+jotkut+asuvat+mukavasti+veneessään+ihan+vapaaehtoisesti.
Sen tankkaaminen veneasemalla maksaa yli 20 tonnia