Naapuri remontoi

Anonyymi

Noin kuukausi sitten naapuri pisti lapun että remontoi ja pahoittelee meteliä. Meteliä on kuulunut aikaisin PE ja LA aamuna, ei muulloin. Nyt on satunnaisesti muinakin päivinä. Ongelma on siinä että ei ole ilmoittanut ollenkaan että milloin remontoidaan ja kuinka kauan remontti kestää. Onko tästä olemassa joku laki, eihän se käy päinsä että pistetään lappu ilman sen tarkempia lisätietoja ja sitten remontoidaan milloin sattuu ilmoittamatta sen tarkemmin että milloin saa olla taas rauhassa? Teen myöhään töitä ja haluaisin nukkua aamuni rauhassa, en koe velvollisuudekseni riskeerata terveyttäni univelkaisena kun ei voida ilmoittaa sen tarkemmin remontin aikataulutusta.

3

149

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensä määritellään yörauha 22:00-07:00 jona aikana ei saa aiheuttaa kovaa ääntä. Päivisinkin tarpeetonta meteliä on vältettävä, mutta se ei ole kiellettyä.

      Etkö pysty siirtämään työskentelyä normaaliin aikaa, jolloin voisit nukkua silloin kun on yörauha? Jos et, niin hanki korvatulpat.

    • Anonyymi

      Eiköhän tuon naapurin kanssa pysty asiallisesti keskustelemaan koska ilmoitti remontin alkamisestakin ja vielä pahoitteli häiriötä.
      Ei kai näistä mitään lakeja ole eikä tarvitakaan, käyt vaan kyselemässä rempan aikataulusta ja selität oman tilanteesi.
      Taloyhtiöissä on tietysti hiljaisuussääntö jota ei ainakaan toistuvasti ole suotavaa rikkoa.

    • Anonyymi

      Näin mennään, voi olla mikä syy hyvänsä. Rahat loppuu, remonttimies kuolee, unohtaa tulla, tarvikkeita ei saa...asunnon haltija sairastuu...tai on kiireitä muualla. Voi ja lämminleipä 🤭

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1011
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      711
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      34
      607
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      547
    5. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      513
    6. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      512
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      315
      478
    8. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      449
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      74
      448
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      411
    Aihe