Naapuri remontoi

Anonyymi

Noin kuukausi sitten naapuri pisti lapun että remontoi ja pahoittelee meteliä. Meteliä on kuulunut aikaisin PE ja LA aamuna, ei muulloin. Nyt on satunnaisesti muinakin päivinä. Ongelma on siinä että ei ole ilmoittanut ollenkaan että milloin remontoidaan ja kuinka kauan remontti kestää. Onko tästä olemassa joku laki, eihän se käy päinsä että pistetään lappu ilman sen tarkempia lisätietoja ja sitten remontoidaan milloin sattuu ilmoittamatta sen tarkemmin että milloin saa olla taas rauhassa? Teen myöhään töitä ja haluaisin nukkua aamuni rauhassa, en koe velvollisuudekseni riskeerata terveyttäni univelkaisena kun ei voida ilmoittaa sen tarkemmin remontin aikataulutusta.

3

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensä määritellään yörauha 22:00-07:00 jona aikana ei saa aiheuttaa kovaa ääntä. Päivisinkin tarpeetonta meteliä on vältettävä, mutta se ei ole kiellettyä.

      Etkö pysty siirtämään työskentelyä normaaliin aikaa, jolloin voisit nukkua silloin kun on yörauha? Jos et, niin hanki korvatulpat.

    • Anonyymi

      Eiköhän tuon naapurin kanssa pysty asiallisesti keskustelemaan koska ilmoitti remontin alkamisestakin ja vielä pahoitteli häiriötä.
      Ei kai näistä mitään lakeja ole eikä tarvitakaan, käyt vaan kyselemässä rempan aikataulusta ja selität oman tilanteesi.
      Taloyhtiöissä on tietysti hiljaisuussääntö jota ei ainakaan toistuvasti ole suotavaa rikkoa.

    • Anonyymi

      Näin mennään, voi olla mikä syy hyvänsä. Rahat loppuu, remonttimies kuolee, unohtaa tulla, tarvikkeita ei saa...asunnon haltija sairastuu...tai on kiireitä muualla. Voi ja lämminleipä 🤭

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      14
      4393
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1672
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      265
      1506
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1485
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      240
      1359
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1140
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1100
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1079
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1034
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1003
    Aihe