Purin vanhan saunan piipun, jonka hormi oli rapautunut pahasti kiukaan liitosta vastapäätä. Nyt suunnittelen uuden piipun muuraamista ja ajattelin muurata sen sivun, johon kiukaan hönkä osuu tulenkestävistä tiilistä. Olisiko tässä mitään järkeä?
Lähinnä mietin lämpölaajenemista kun tulenkestävät varmasti laajenevat lämmetessään eri tavalla kuin tavalliset tiilet. Toisaalta kyllähän tuossa kohtaa on muutenkin isot lämpötilaerot, joten mahtaneeko tuo mitään haitata? Piipun alapäässä ajattelin käyttää savilaastia, mutta voikohan nuo tulenkestävätkin muurata sillä, vai pitäiskö tehdä ohutsaumalaastilla?
Jos tällaisesta olisi käytännön kokemuksia, niin mielellään kuulisin kommentteja.
Tulenkestäviä tiiliä hormiliitoksen kohdalle?
6
370
Vastaukset
- Anonyymi
Kuinkahan monta vuotta vanha piippu on mahtanut käytössä kestää?? Ikuista et saa edes tulitiilillä, ja muu osa piipusta normaaleilla hormitiilillä, normi saumoilla, tulitiilet ei, siitä se ongelma saattaakin syntyä. Teksin vanhalla tyylillä, ja slammaamalla huolellisesti, sitä vanhassa piipussa ei varmaankaan ollut, slammausta nimittäin.
- Anonyymi
Slammausta nimittäin..tä?
Piiput muurataan.
- Anonyymi
Minulla on kaksihormisen savupiippuun hormien väli muurattu tulenkestävistä tiilistä kamiinalämmityksen vuoksi. Tuollaiset pienet peltikaminat työntävät hormiin niin kuumaa savukaasua, ettei tavallinen tiili sitä kestä. Kevythormi olisi kamiinan perään tiilipiippua parempi ratkaisu, mutta halusin tiilihormin sen lämmönvarauskyvyn takia. Tämä ratkaisu sopii hyvin kesämökkiin. Kamiinalla saa mökin nopeasti lämpimäksi ja savupiippu varaa lämpöä aamuyön tunteja varten, jolloin kamiina on jo sammunut.
- Anonyymi
Kyllä tavallinen hormitiilikin kestää, mikäli rajoittaa kiukaan vetoa niin, että liitosputki ei hehku. Savupiipun pellissä on muitakin asentoja kuin on ja off
- Anonyymi
Mutta onko tulitiilien käytöstä mitään haittaakaan. - Hinnanero on savupiipun muurauskuluissa mitätön, joten miksi ei tekisi kerralla kunnollista?
- Anonyymi
Olisko syytä ostaa välillä ehjä kiuas niin ei tarvitse pitää hormissa valkeaa.
Mulla n.30 v hormi saunassa eikä mitään ongelmia vaikka muurattu tavallisella laastilla ja hormitiilistä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen242635Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään402292Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621298Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2991221- 41976
- 42957
- 75852
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh71808Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175783Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup92751