Mintin "oma" Firefox - tietoturva ok ?

Anonyymi

Mintissä on sen jokin "oma" Firefox ja kun tein päivityksiä, niin tuolla rivillä oli teksti:

"Firefox 92.01 LinuxMint 1 Uma"

Taannoin oli jossakin väittämä tai epäilys, että Mintin Foxilla data ja selailu kiertäsi
jotekin Mintin ylläpitäjien kautta.

Lieneekö vättämässä todellisuuspohjaa ja miten se sitten voisi vaikuttaa yksityisyyteen ja tietoturvaan?

5

1351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän tuo ole vain Mint:in tekijöiden Mozilla lähdekoodista käännetty ja paketointi ko. jakelua varten. Vastaava Ubuntussa (Implish 20.10): impish (web): Safe and easy web browser from Mozilla
      92.0.1 build1-0ubuntu1: amd64 arm64 armhf ppc64el s390x
      Mozilla tarjoaa mahdollisuuden lähettää selaimen ongelmista tiedon Mozilla/Firefox -ylläpidolle. Asian voit tarkistaa selaimen asetuksista.
      Mistään vakoilusta ei ole kyse.

      • Anonyymi

        Tuo kuulostaisi kyllä loogiselta.

        Sain taannoin asennettua Mintiin myös ns. normaalin Fireoxin ja kun klikkaan Mintin Foxia, niin se aukeaa tuohon "normaalin" Foxiin mutta Mintin vihreällä sivulla jossa valmiita linkkejä 'sanojen takana' kuten video, maps jne.

        Vaikutelma kuin nuo kaksi Foxia toimisivat jotenkin samanaikaisesti ristiin, ei kuten kaksi erillistä selainta (?).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo kuulostaisi kyllä loogiselta.

        Sain taannoin asennettua Mintiin myös ns. normaalin Fireoxin ja kun klikkaan Mintin Foxia, niin se aukeaa tuohon "normaalin" Foxiin mutta Mintin vihreällä sivulla jossa valmiita linkkejä 'sanojen takana' kuten video, maps jne.

        Vaikutelma kuin nuo kaksi Foxia toimisivat jotenkin samanaikaisesti ristiin, ei kuten kaksi erillistä selainta (?).

        Pistä koneelle FF-esr niin on ainakin eri.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pistä koneelle FF-esr niin on ainakin eri.

        Tuota voisi kokeilla / yrittää, sillä nuo lisäselaimien asennukset eivät allekirjoittaneella aina ole menneet putkeen ja niiden päivitykset vielä vähemmän ;-)

        Olen tottunut käyttämään eri selaimia eri tarkoituksiin. Vaikkapa "pankkiselaimella" en yleensä tee muita asioita.


    • Anonyymi

      Perus netinkäyttäjä ei käytännössä tarvitse muuta tietoturvaa kuin verkkokameran fyysisen peittämisen teipillä. Kaikkein tyypillisin tapa seurata vaikkapa naapurin toimintaa kotona ja kaikilla verkkosivuilla muutenkin on , kun ne pääsee kaikista asetuksista huolimatta joita pwruskäyttäjä muuttaisi miksi tahansa, AINA verkkokameran kautta näkemään, mitä siellä koneen edessä oikein tapahtuu.

      Netti on täynnä itsetyydytyslivekuvaa, kun jokainen pornosivu nimenomaan kuvaa kameran välityksellä, miten siellä kukakin oikein onanoi.

      Yleensä parhaat ja pahimmat videot päätyy vielä kaupalliseen käyttöön.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      44
      1721
    2. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      283
      1709
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      23
      1578
    4. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1316
    5. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1238
    6. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1077
    7. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      986
    8. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      960
    9. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      935
    10. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      13
      921
    Aihe