Iltasanomissa oli kirjoitus, jossa korostettiin intensiivistä verenpainen hoitoa, eli että tavoitteena on saada verenpaine laskemaan tasolle 110–130 mmHg.
Pari kappaletta alempana sanottiin kuitenkin, että monilla hoito aiheutti hypertensiota, eri verenpaine laski liian matalaksi.
Viimeinen kappale niittasi Iltalehden kirjoituksen tyhjänpäiväiseksi höpinäksi, kun siinä sanottiin, että havaintoja pitää vielä vahvistaa tekemällä lisätutkimuksia.
Kyllä joo mutta ei. Siis MITÄ?
Anonyymi
1
182
Vastaukset
- Anonyymi
"Pari kappaletta alempana sanottiin kuitenkin, että monilla hoito aiheutti hypertensiota, eri verenpaine laski liian matalaksi."
Hypertensio tarkoittaa liian korkeaa verenpainetta.
Verenpainetauti = Hypertensio arterialis
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604656Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt352129Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti511628- 1741583
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1621522Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2731345Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1961209- 2031132
- 651084
- 811079