,kun ei uni maistu

Aktiivisuusmittarin näytön mukaan, mikä vaikuttaa todellisuuden mukaiselta,yöuni kää meikäläiseltä 4-5 tuntiin. Onko liian vähän?
Mitä voisi tehdä nukkumisajan pidentämiseksi.
Pitäisikö ottaa viinaryyppy, käydä kuntosalilla, matkustella, harrastaa seksiä, pelata golfia ... ? - Mistäs köyhällä varaa sellaiseen on?
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Alkoholi on huonoin keino, se huonontaa unen laatua ja terveyttä, vaikka voi hetkellisesti auttaa nukahtamaan. Kävely raikkaassa ilmassa ei maksa mitään eikä seksikään, niitä suosittelen. Itse nukun aika hyvin 6-7 tuntia ja se riittää.

Äänestä

Itse kävelen pahan mielen ja möröt päästäni ulkona ,hitaasti hartaasti matkani sujuu yksin 3 x päivässä. 1 kerho päivä sisälikunan merkeissä. Muutoin ei ihmiskontakteja.kun ystävä paras kuoli joulukuu 2019 ja rakain 20.3.21. Jos kävelen 2x päivässä ei riitä.en nuku. Huolet valvotti viimeyökin ,joten unta oli 4h. Aktivimitareita ei tarvitse eläkeläiset ja niitä tuijotella. Asenne se ratkasee,loppu peleissä. Tiedän itsekkin:Paljon ulkoilua, diki paastoa. Radio,ei tv,Välillä lipsun ja tulos en nuku.

Äänestä

Olen noin 15 vuotta nukkunut vain pätkäunta yhteensä 3-4 tuntia yössä. Enempää en nuku unipilerinkään kanssa. Tyydyn tähän. En halua alkaa itseäni tarkkailemaan rannekkeitten avulla. Sitten en nukkuisi varmaan yhtään. Tiedän ilman rannekettakin nukuinko vai enkö.

Äänestä
  • Kohta on yö,
    itse tankkaan ensin kipulääkkeellä, sitten 1/2 imovanea, ja vatsansuoja lääke, nitroja kourallinen, ja pää tyynylle, aamulla kattelen heräänkö vielä samaan kipuhelvettiin,,, vai olenko päässy taivaan kotiin,,,

    Äänestä

Samaa mieltä ensimmäisen vastaajan kanssa.
Ulkoilu, liikunta ja seksi edistävät unen saamista ja pysyvyyttä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Aktiivisuusmittarin näytön mukaan, mikä vaikuttaa todellisuuden mukaiselta,yöuni kää meikäläiseltä 4-5 tuntiin. Onko liian vähän?
Mitä voisi tehdä nukkumisajan pidentämiseksi.
Pitäisikö ottaa viinaryyppy, käydä kuntosalilla, matkustella, harrastaa seksiä, pelata golfia ... ? - Mistäs köyhällä varaa sellaiseen on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu