Minkälainen liitäntä sähkösayötölle pitäisi olla, kun löylyhuoneeseen ei saa asentaa pistorasiaa.
Tarkoitus on löytää liitäntä, jonka avaamiseen ja uudelleen kytkentään ei tarvita sähkömiestä.
Tarkoitus on löytää liitäntä, jonka avaamiseen ja uudelleen kytkentään ei tarvita sähkömiestä.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Taitaapi hyppyvirta olla ainoa vaihtoehto.
Kun laitat saunanlauteet pois ja ostat lataavan polkupyörän, sellaisen kuntopyörätyyppisen missä on se dynamo lamppua varten. Sitten vaan lopjet niin että tulee hiki ja tuloksena saadulla sähköllä pääset lämpöiseen suihkuun.
Riittävän pitkä polyuretaanikaapeli pistotulpalla ja pistorasia saunan eteiseen. Varaajaan tietty vedonpoistaja mutta teetkö siihen vesiliitännätkin pikaliittimillä 😅
vesiliitännät ovat kiinteät, mutta varaajan sähköt eivät saa mennä päälle edes vahingossa, koska varaajassa ei ole normaaliati vettä.
Varaaja ihan normaalisti kiinteällä liitännällä ja saunan ulkopuolelle tai roiskevesitiiviinä varaajan viereen alle 1 m korkeuteen selvästi merkitty käyttökytkin merkkivalolla. Kytkimiä löytyy myös lukittavaa mallia jolloin sähköä ei saa päälle kuin avaimella ettei kukaan satunnaisesti mene laittamaan tyhjää varaajaa päälle (voihan joku asiantuntematon laittaa pistokkeenkin kiinni).
Niitä erillisiä kytkimiäkään ei saa saunaan asentaa.
Sitähän sillä määräyksellä juuri pyritään estämään etteivät maallikot saunassa käpälöi sähkökytkentöjen kanssa.
Jos pitää jakuvasti pujata varaajan sähköjen kanssa, laita varaaja vaikka makuuhuoneeseen.
Sulaketaulusta proput talveksi pois.. ?
Kiinteä ja vikavirtasuojattu. Ei saa olla minkäänlaista käyttäjän irrotettavissa olevaa liitäntää, eikä toisesta huoneesta pistorasiasta vedettyä johtoa. Et voi mitenkään kiertää määräystä, että löylyhuoneessa ei saa olla pistorasiaa, käyttämällä jotain erikoispistorasiaa tai muuta irrotettavaa pikaliitäntää. Sulakkeet pois päältä.
Tuo aiemmin mainittu lukittava turvakytkin syöttöjohtoon löylyhuoneen ulkopuolelle käy.
Näin.
Turvakytkimen lisääminen putkittamalla tehtyyn asennukseen on aika hankala, kun se on tehtävä sähkötaulun viereen. Putki kulkee koko matkaltaan betonivalussa. Mutta taitaa olla ainut sallittu asenustapa, lukittavaa automaattia tuskin löytyy.
Automaattisulakkeisiin saa erillisiä lukkoja:
https://www.taloon.com/lukituslaite-automaateille-st1t-sis-10kpl?shopping=1&utm_source=google&utm_term=&utm_campaign=&utm_medium=cpc&utm_content=s|pcrid|400058753516|pkw||pmt||pdv|m|&gclid=Cj0KCQjwnoqLBhD4ARIsAL5JedKxrRRhd8ckDUGjRa9nbd10y0FFYHImQ1EPV1ICRuT7fnQAeovW_B8aAjd2EALw_wcB
Eikös kaikissa varaajissa ole itsessään virtakytkin tai termostaatti jonka voi kiertää nollille?
Ei ole. Termostaatti on. Mutta se ei nyt käynyt, kun joku voi laittaa sen kuulemma vahingossa päälle.
Noita varaajia asennettiin aikoinaan lauteitten alle mutta melkoinen, inhottava ja ällöttävä litkukerros, kun vuosi pari putoaa hien mukana likaa ja ihorasvaa varaajan päälle.
Ei niin helppo putsata ja voi odottaa homekasvustoja tulevaisuudessa.
Pitäisi olla joku muovipressu päällä, joka olisi peräseinässä koukuissa ylempänä että vesi valuisi etupuolelle lattialle.
Laita kiukaasta vesikiertoputki varaajaan. Silloin se lämmittää samalla varaajan kun saunailet.
Vanha hyväksi todettu.
Vaan jos on sähkökiuas?
Tosin ratkaisu löytyy siihenkin. Pitää laittaa sähkökattila tai ns. sähköpatruuna johonkin sopivaan tekniseen tms. tilaan. Härpäkkeen kuumentama vesi kierrätetään pumpulla varaajassa ja kas, homma toimii eikä tarvinnut tehdä laittomia sähkökytkentöjä saunaan!
Oikea neropatti
Mikähän on se ihme hinku että varaajaa halutaan lauteiden alle?
Hukkatilaahan se lauteidenalus on ja varaajan hukkalämpö lämmittää samalla saunatilaa, niin siellä ei tarvita erillistä lämmitystä silloin kun sauna ei ole päällä. Ja kun sauna on päällä, se lämmittää myös varaajaa.
Eli, hukkatilan hyödynnys ja tilansäästö jostain muualta sekä sähkönsäästö syynä.
Se on ainoa paikka, mihin ei voi varastoida tavaraa.
Aika monella sisäsauna on irtaimistovarastona eikä saunota ollenkaan.
Jos saunaan tekee umpinaiset kiinteät lauteet ja varaajalle huoltoluukku toisesta huoneesta, niin silloin voi asentaa pistorasian varajalle, koska se ei ole löylyhuoneessa
Mitä ne lauteet vaikuttaa sähköasennuksiin?
Taitaa olla muutenkin hiukan hankala ratkaisu jos varaajan johto kulkee luukun kautta. Sahataanko luukun reunaan kolo sähköjohdolle?
Ei riitä vielä umpinaiset lauteet, pitää olla lämpöeristeet myös. Saunan tilaluokituksissa on rajana määrittely "lämpöeristeen kylmän puolen pinta".
Jos nämä vaatimukset täyttyvät lauteiden alla oleva luola, johon käynti on jonkin muun huoneen kautta ei ole löylyhuonetta, eikä sähköasennuksissa tarvitse noudattaa löylyhuonevaatimuksia.