Pressu talvisäilytyksessä

Anonyymi

Hei,

bow rider -tyyppinen 6 metrinen vene menossa talvisäilytykseen isoon katokseen. Taivaalta ei siis suoraan sada veneen päälle mutta lunta voi kovalla tuulella tuoruttaa veneen päälle. Otan ajokuomun talveksi pois sekä kaikki patjat sekä plotterin. Avotila on itsetyhjentyvä. Pitäisikö ostaa ns satamapeite avotilan suojaksi vai parempi talvehtia ilman?

7

98

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilman pitäisi kiertää pressun alta. Silloin se on hyvä.

    • Anonyymi

      Kevytpeite riittää.

      • Anonyymi

        Kevytpeitteet voi heittää suoraan roskikseen kaupan paketissa niin säästyy murheilta


    • Anonyymi

      Ehdottomasti Paksu PVC peite, vähintään 400 grammaa per neliö laatuinen, ja sen alle rakennettava kehikko laudoista sahaamalla ja ruuvaamalla ettei jää pussia joka lysäyttäisi lumikuorman satojen kilon puntiksi, jättäisi veneen ilman peitettyä lopputalveksi ja rikkoisi veneen avotilan rakenteita ja varusteita

      Tai sitten 3,9 euron halpahalli kevyt peite vain, ja myyt keväällä rikkinäisenä projektiveneenä keväällä, esim minulle

    • Anonyymi

      Talvisäilytyksessä ongelmana on veneen rakenteisiin kertyvä lumi joka sulaessaan ja jäätyessään rikkoo rakenteita. Kyse on paljolti siitä paljonko lunta kertyy. Moni pitää veneen omaa ajokuomua talvella päällä mutta ajokuomu tai satamapeite on lyhytikäisempi ja homehtuu talvella jos se on siellä. Koska veneesi on kuitenkin katoksessa ja jos lumen kertyminen huolettaa miettisin jotakin llmavaa orsi/pressusysteemiä lisäsuojaksi. Ei se veneen omakaan kuomu vuodessa siellä mene pilalle mutta 10 vuoden jälkeen on hyvinkin uusimisen tarpeessa.

    • Anonyymi

      Kysy telakkamestarilta tuleeko katokseen pressuovi tai vastaava avoimelle sivulle. Jos katos on korkea ja oma veneesi nostetaan ylös niin lisäpeitteitä ei tarvita. Pienet lumimäärät eivät haittaa ja isommat voi käydä poistamassa myräkän jälkeen.

    • Anonyymi

      Minulla on ollut kahdeksan talvea sama kevytpeite käytössä. Ensi talveksikaan ei ole mitään syytä hankkia uutta.. Vene on reilu kymmenmetrinen. Talvisäilytys on kentän reunalla tuulisella paikalla. Pitää vaan osata laittaa pressu niin, ettei se heilu tuulessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe