Mistähän moinen ongelma johtuu kun modeemista sammuu hetkeksi kaikki valot ja netti katkeaa? Onkohan syy operaattorissa vai jossain muualla?
Adsl modeemin valot
9
134
Vastaukset
- Anonyymi
Jos modeemista sammuilee muutkin valot kuin vain Adsl valo niin silloin joko modeemi on viallinen tai sitten sähköissä on vikaa. Jos vain Adsl valo sammuilisi niin sitten operaattorin puolella olisi vika.
- Anonyymi
Modeemi ensiksi vaihtoon ja jos uuden modeemin kanssa sama jatkuu niin sitten sähkäriä paikalle selvittämään asia.
Kyseessä voi myös olla hyvin lyhyt sähkökatkos jolloin sähkäristä ei ole apua. Jos tuo on ongelma niin varavirtalähteen (UPS) hankkiminen modeemille auttaa.
- Anonyymi
Syy voi olla myös puhelinjohdoissa, kannattaa ensin tsekata että ne on kunnossa ja tarvittaessa vaihtaa. Jos se ei auta niin modeemi vaihtoon.
- Anonyymi
Miten usein valot sammuilevat? Silloin kun valot sammuu niin katkeeko sähköt yleisesti vai vain modeemista?
- Anonyymi
Normaaleissa olosuhteissa hyvin lyhyitä sähkökatkoksia ( valtakunnanverkossa) voi esiintyä kuukaudessa muutama, mutta jos katkoja tulee useita kertoja viikossa tai jopa päivässä niin silloin ehdottomasti on kyseessä sähköpuolen vika joka on hyvä selvittää.
- Anonyymi
Modeemin toimivuuden voi testata pingaamalla ja katsoa että vastaako isäntä neljä kertaa. Jos ei vastaa niin silloin modeemissa vikaa. Jos vastaa niin sitten vika löytyy sähköpuolelta.
- Anonyymi
Mulla oli toissa vuonna samanlainen ongelma kuin aloittajalla laajakaistan kanssa eli yhteys katkeili ja valot vilkkuivat. Neljää eri modeemia kokeiltiin ja kaikissa sama juttu. Lopulta vika sitten selvisi kokeneen sähkömiehen toimesta eli asuntooni tulevan sähkön tulokaapelissa oli hyvin pieni halkeama joka antoi pieniä sähkökatkoja. Sähköjohto uusittiin ja ongelma poistui. Aloittajalla voi olla sama vika kyseessä mahdollisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591194Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11860Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83623Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501