Ilmavoimien harjoitukset Ruska21

Anonyymi

Nyt rytisee ja paukkuu jatkuvasti kun koneet lentää ympäriinsä. Mitä radiotaajuuksia ne käyttävät? Täytyy ruveta seuraamaan radioliikennettä.

3

179

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niillä on HAVE QUICK käytössä, joka hyppyyttää taajuudelta toiselle jatkuvasti. Toki keskustelut lennonjohdon kanssa voi kuunnella.

      • Anonyymi

        Etkö ymmärrä kysymystä?


    • Anonyymi

      Lentoonlähdössä, lähestymisessä ja laskussa ilmavoimien koneet kommunikoivat paikallisen lennonjohdon yleisesti tunnetuilla VHF-radiotaajuuksilla.

      Operatiivisessa toiminnassa käytetään puheen välitykseen mm UHF- taajuuksia taistelunjohtokeskuksen ( Fighter Control) ja muiden koneiden kanssa.

      Enin osa kommunikaatiosta on salattua eikä sitä voida seurata verkkokaupasta ostetulla skannerilla. Lisäksi kommunikointi käyttää useita taajuuksia joiden välillä ”hypellään” varsin vikkelästi ennalta määritellyn algoritmin mukaisesti.

      Sinä, joka letkautit ” ymmärsitkö kysymyksen”: Ymmärsitkö vastauksen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2465
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      40
      2092
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      945
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      778
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      495
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      462
    Aihe