Pienet asiat kertovat ihmisestä

Anonyymi

Talossa on ruokailu meneillään. Muut ottivat ruokaa lautaselleen, istuutuivat kuka minkin ruokailupöydän ääreen, söivät hiljaa ja puhumatta, mutta Melody nojaa takapuoli pystyssä työpöytään, jolla lautanen, melkein leuka lautasella kiinni. (Saa ruuan nopeammin suuhunsa, ei katoa matkalla lusikasta!)

Syödessä istutaan siististi pöydän ääressä selkä suorana, eikä kyynärpäitä pöydälle. Syödessä ei keskustella runsaasti. Jos on jotain sanottavaa, ruoka suussa ei puhuta, vaan se nielaistaan ensin ja sitten lause väliin.

Melody puhuu ja nauraa suu ammollaan leipä suussa (iljettävän näköistä) Pekan vitsailuille, seilaa ees taas ottamassa sitä ja tätä, lisää leipää. Ei tullut mieleen tehdä vaikka viittä juustoleipää valmiiksi, pinoon lautasen viereen ja sitten niitä hillitysti syömään? Useimmat muut ottivat yhdellä kertaa keiton ja leivän ja siirtyivät hiljaa itsekseen ruokailemaan, ensimmäisenä Aki, jolla selvästi kotona opitut hyvät tavat.

Melodylle ei selvästi ole opetettu mitään tapoja, ei itsekuria, vaan on saanut levottomana seilata ja tehdä ruokailunkin aikana mitä neidille itselle on sopinut. Ahmia kaikkea ylenmäärin, suu ruokaa täynnä, auki, metelöidä.

Jo muidenkin ruokarauhaa tulisi kunnioittaa, eikä elää kuin beebee-talossa.

9

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keittiö hommissa oppinut syömään kuormasta. Siksi toisekseen kuvaa hyvin nykyajan kiire hötkyily kulttuuria. Jos ei kestä katsoa ottaa toisen formaatin.

      • Anonyymi

        Kaikki muut (10 henkeä?) söivät sivistyneesti.
        Tänään, tässä formaatissa.

        Ei kuvasta mitään muuta kuin huonoja tapoja.

        Sama ilmiö aiemmissakin kausissa: muut omaa sivistyneet tavat, seassa pari ruokapöydillä kenkiään leputtaavaa perseilijää.

        Kuvastaa vain sitä, että ihmiset eivät muutu. Juuret elävät ja kasvattavat kukin nk. omaa viljaansa. Kuulemma ihmisen kodista voi lukea hänen henkiset juurensa yli 100 vuoden taa. Nykyinen varallisuus ja koulutus eivät tähän vaikuta.


    • Anonyymi

      Tulipa siinä nuhteita kerrakseen 😲🤭

      Tykkään Melodysta ❤️. Hän on usein sovitteleva ihmisten konflikti tilanteissa. Katsoo asiaa useammasta näkökulmasta.
      Rento kiva hyvä kokki 👍🏼👍🏼

      • Anonyymi

        Sovitteleva! Hah xD
        En noin kauheaa ja vihaista räyhääjää ole hetkeen nähnyt, kun taannoin uhosi Juhanille arvomaailmaa silmät pyöreänä kuin hullulla suu vaahdossa paasaten.
        Pelottava ihminen, joka olisi jo silloin pitänyt heittää pihalle.
        Yök.


    • Anonyymi

      Missähän kaikki muut kommentit ovat?!?!
      Tämä viestittely on niin sekavaa..... ”vauva” sivuilla tosi sekaista jos tässä ”24/7” -sivuillakin.
      Ei ennen ollut tälläistä. Tosi tylsääääää🤯🤯🤯

    • Anonyymi

      MINNE HÄVIÄÄ KESKUSTELUT??????????

    • Anonyymi

      Melody ei ole sivistynyt.

    • Anonyymi

      Ei Akilla ole yhtään sen kummemmat ruokailutavat. Syödessä kädet kyynärpäitä myöten pöydällä. Onko hyvä tapa.EI TODELLAKAAN.Melodia turha syyttää kun kaiki muutkin tekevät samoin. Jopa istuvat keittiön- ja ruokapöydällä.

    • Anonyymi

      Melody on hienosti hoitanut muiden ajattelemisen valmistamalla ruokaa 'nyhjää tyhjästä'-metodilla. Muutenkin rohkea ja vahva suomalaisen naisen malli.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5805
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      45
      5305
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3698
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3653
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      90
      3231
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2874
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2730
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2380
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1834
    Aihe