Talossa on ruokailu meneillään. Muut ottivat ruokaa lautaselleen, istuutuivat kuka minkin ruokailupöydän ääreen, söivät hiljaa ja puhumatta, mutta Melody nojaa takapuoli pystyssä työpöytään, jolla lautanen, melkein leuka lautasella kiinni. (Saa ruuan nopeammin suuhunsa, ei katoa matkalla lusikasta!)
Syödessä istutaan siististi pöydän ääressä selkä suorana, eikä kyynärpäitä pöydälle. Syödessä ei keskustella runsaasti. Jos on jotain sanottavaa, ruoka suussa ei puhuta, vaan se nielaistaan ensin ja sitten lause väliin.
Melody puhuu ja nauraa suu ammollaan leipä suussa (iljettävän näköistä) Pekan vitsailuille, seilaa ees taas ottamassa sitä ja tätä, lisää leipää. Ei tullut mieleen tehdä vaikka viittä juustoleipää valmiiksi, pinoon lautasen viereen ja sitten niitä hillitysti syömään? Useimmat muut ottivat yhdellä kertaa keiton ja leivän ja siirtyivät hiljaa itsekseen ruokailemaan, ensimmäisenä Aki, jolla selvästi kotona opitut hyvät tavat.
Melodylle ei selvästi ole opetettu mitään tapoja, ei itsekuria, vaan on saanut levottomana seilata ja tehdä ruokailunkin aikana mitä neidille itselle on sopinut. Ahmia kaikkea ylenmäärin, suu ruokaa täynnä, auki, metelöidä.
Jo muidenkin ruokarauhaa tulisi kunnioittaa, eikä elää kuin beebee-talossa.
Pienet asiat kertovat ihmisestä
9
86
Vastaukset
- Anonyymi
Keittiö hommissa oppinut syömään kuormasta. Siksi toisekseen kuvaa hyvin nykyajan kiire hötkyily kulttuuria. Jos ei kestä katsoa ottaa toisen formaatin.
- Anonyymi
Kaikki muut (10 henkeä?) söivät sivistyneesti.
Tänään, tässä formaatissa.
Ei kuvasta mitään muuta kuin huonoja tapoja.
Sama ilmiö aiemmissakin kausissa: muut omaa sivistyneet tavat, seassa pari ruokapöydillä kenkiään leputtaavaa perseilijää.
Kuvastaa vain sitä, että ihmiset eivät muutu. Juuret elävät ja kasvattavat kukin nk. omaa viljaansa. Kuulemma ihmisen kodista voi lukea hänen henkiset juurensa yli 100 vuoden taa. Nykyinen varallisuus ja koulutus eivät tähän vaikuta.
- Anonyymi
Tulipa siinä nuhteita kerrakseen 😲🤭
Tykkään Melodysta ❤️. Hän on usein sovitteleva ihmisten konflikti tilanteissa. Katsoo asiaa useammasta näkökulmasta.
Rento kiva hyvä kokki 👍🏼👍🏼- Anonyymi
Sovitteleva! Hah xD
En noin kauheaa ja vihaista räyhääjää ole hetkeen nähnyt, kun taannoin uhosi Juhanille arvomaailmaa silmät pyöreänä kuin hullulla suu vaahdossa paasaten.
Pelottava ihminen, joka olisi jo silloin pitänyt heittää pihalle.
Yök.
- Anonyymi
Missähän kaikki muut kommentit ovat?!?!
Tämä viestittely on niin sekavaa..... ”vauva” sivuilla tosi sekaista jos tässä ”24/7” -sivuillakin.
Ei ennen ollut tälläistä. Tosi tylsääääää🤯🤯🤯 - Anonyymi
MINNE HÄVIÄÄ KESKUSTELUT??????????
- Anonyymi
Melody ei ole sivistynyt.
- Anonyymi
Ei Akilla ole yhtään sen kummemmat ruokailutavat. Syödessä kädet kyynärpäitä myöten pöydällä. Onko hyvä tapa.EI TODELLAKAAN.Melodia turha syyttää kun kaiki muutkin tekevät samoin. Jopa istuvat keittiön- ja ruokapöydällä.
- Anonyymi
Melody on hienosti hoitanut muiden ajattelemisen valmistamalla ruokaa 'nyhjää tyhjästä'-metodilla. Muutenkin rohkea ja vahva suomalaisen naisen malli.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 686812
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636793Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1485456Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504483En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204089Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53660- 373248
- 283173
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris752779Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta402259