"meteli" jatkuu sitä kauemmin kestää sisimmän selvitä "kauhuvuosista". Niin sen erityispiirteisen sisin on kokenut aina, koska tulkinta kaikesta laaja-alaisesta "kertomisesta" ei ole samanlainen kuin muilla. Se pitää stressiä yllä jatkuvasti. Kirjoitetun ymmärtää. Siksi asioiden toistolle ei ole muualla mitään tarvetta. Hiljaisuus hoitaa ja se että pääsee töihin o välttämätöntä, koska stressi taloudellisesta pärjäämisestä on läsnä jatkuvasti. Ei ole vielä varmaa onko mahdollista olla kenenkään ystävä, koska "kertomisen" sietäminen on ollut vähissä kauan ja vaikuttaa tunteisiin latistavasti. Jos stressi ei ala helpottaa on pakko laittaa piste koko projektille, koska nyt on kyse jopa hengissä selviämisestä kauan kestäneen stressin takia. Nukkuminen yhä huononpaa. Kaksi viimeistä vuotta ovat pahentaneet paljon jaksamista, koska ei ole saanut tehdä mieleistä työtä, eikä ole ollut hiljaisuutta. Jos tilanne vielä pahenee, ei ole jaksamista välittää yhdenkään toisen ihmisen murheista, vaan yrittää vaan jotenkin selvitä hengissä. Mahdollisimman nopeasti töihin ja hiljaisuus ovat ne jotka parantavat elämänlaatua huomattavasti ja sitä kautta jaksaminen lisääntyy. Ei ole oikein vaatia muiden huomioimista kun on kauan tehty sellaista mitä on pelkästään traumatisoinut. Siksi olisi pitänyt kysyä lupa henkilökohtaisesti millä tavalla saa toimia ja mitä itse pitää tärkeänä omassa elämässään.
Mitä kauemmin
Anonyymi
575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No sun pitää varmaan jotenki ite yrittää toteuttaa nuo sulle tärkeät asiat, ei niitä taida sulle kukaan järjestää kuitenkaan, ellet sitten kuulu/ mene johonkin erityispiirteisille tarkoitettuun projektiin, noista projekteista kuulostat saaneesi tarpeeksi. Se on vähän sillä tavalla, ettei täällä kukaan loppujen lopuksi juurikaan toisten asioista välitä, ellei saa siitä sitte palkkaansa. Joten ei noi sun vastoinkäymiset ole mitään mitä kannattaisi ottaa henkilökohtaisena loukkauksena. Maailma nyt vaan tahtoo olla vähän epämukava paikka, kiristävä ja hiertävä monessakin suhteessa, ellei saa järjestettyä stä mieleisekseen, joka olisi toki vähän liikaa vaadittu noin niin ku yleistettävänä periaatteena. Oikeudenmukaista toki, että kaikki tulisivat kohdelluiksi omina itsenään eikä jonain standardimalleina.
Älä vastaa trollille samat manipulointi tekstit on ollu monesti täällä eikä se vastaile mihinkään vaikka kommentoitte.
Jos koet henkilökohtaisella tasolla ukkeloisen manipuloivan sinua tai viiteryhmääsi, et seilaa selvillä vesillä itsekään
Jätä sulle tuntematon ihminen rauhaan, hullu!
En huoli sinua mistään hinnasta