Ihmettelen oikeusjärjestelmää

Anonyymi

Voihan....

Siskoni mies pahoinpiteli häntä kesällä, poliisit paikalle ja syyttäjä nosti syytteen koska lähisuhdeväkivalta on virallisen syytteen alainen rikos. Siskolla ei ollut vaatimuksia, halusi vain miehestä eroon ja erota.

Nyt asia menossa oikeuteen ja mies vetoaa siihen, että siskoni on kuulemma henkisesti alistanut häntä ja siksi hän on hakannut ja potkinut. Voinut kuulemma henkisesti suhteessa niin huonosti. Mitä ihmettä? Tuoko oikeuttaa potkimaan naista päähän?

Olen vähän yllättynyt jos tuollaiset höpinät saa miehen pääsemään asiasta kuin koira veräjästä. Vaatimuksia siskollani ei tosiaan ollut mutta ihmettelen järjestelmän toimivuutta jos pakolla päätetään syyttää ja sitten jos syyte hylätään koska "miehellä ollut henkisesti vaikeaa yhyy"

7

229

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän se mies ole vielä päässyt pälkähästä jos juttu on vasta menossa käräjille. Siellähän se asia vasta selviää, että miten äijän käy.

    • Anonyymi

      Juuri niin. Tietenkin syytetty laskettelee mitä ikinä keksii omaksi puolustuksekseen. Tuomioistuin sitten katsoo mitä niistä on toteennäytetty ja mikä merkitys sillä on.

      Aloittaja on siis nyt yllättynyt vähän ennen aikojaan.

      • Anonyymi

        Keksii? Mistä sinä tiedät kuka on keksinyt ja mitä? Oletko ollut paikalla vai keksitkö ihan omasta päästäsi?


    • Anonyymi

      Tämä on Suomessa joka päiväinen ongelma varsinkin päihdesuhteissa. Nainen on aina heikompi mieheen nähden kun pahoinpitely alkaa, yleensä kun rahat loppuu. Varmistakaahan myös lähestymiskielto, sillä yleensä kosto alkaa kun käräjille joutuu tekijä.

    • Anonyymi

      Sinä ihmettelet Suomen oikeuslaitosta, kun se on laittanut siskosi miehen syytteeseen, mutta asiaa ei ole vbielä puitu oikeudessa.

      Miksi ihmeessä sinä nyt jo ihmettelet? Asiahan etenee niin kuin pitääkin.

    • Anonyymi

      Valitettavasti lähisuhdeväkivallassa usein käy niin, ettei tuomio aina sitä lopeta.
      Sen vuoksi uhrin olisi käräjillä hyvä ilmoittaa, että hän vaatii nyt rangaistusta ja pyytää, että oikeus määrää miehelle lähestymiskiellon.
      Vihon viimeinen virhe olisi se, että pahoinpidelty suostuu sovitteluun.

    • Anonyymi

      ” Olen vähän yllättynyt jos tuollaiset höpinät saa miehen pääsemään asiasta kuin koira veräjästä. ”

      Ei tietenkään pääse. Uhrin syyllistäminen ei toimi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      954
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      830
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      25
      624
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      64
      606
    Aihe