Voihan....
Siskoni mies pahoinpiteli häntä kesällä, poliisit paikalle ja syyttäjä nosti syytteen koska lähisuhdeväkivalta on virallisen syytteen alainen rikos. Siskolla ei ollut vaatimuksia, halusi vain miehestä eroon ja erota.
Nyt asia menossa oikeuteen ja mies vetoaa siihen, että siskoni on kuulemma henkisesti alistanut häntä ja siksi hän on hakannut ja potkinut. Voinut kuulemma henkisesti suhteessa niin huonosti. Mitä ihmettä? Tuoko oikeuttaa potkimaan naista päähän?
Olen vähän yllättynyt jos tuollaiset höpinät saa miehen pääsemään asiasta kuin koira veräjästä. Vaatimuksia siskollani ei tosiaan ollut mutta ihmettelen järjestelmän toimivuutta jos pakolla päätetään syyttää ja sitten jos syyte hylätään koska "miehellä ollut henkisesti vaikeaa yhyy"
Ihmettelen oikeusjärjestelmää
7
172
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän se mies ole vielä päässyt pälkähästä jos juttu on vasta menossa käräjille. Siellähän se asia vasta selviää, että miten äijän käy.
- Anonyymi
Juuri niin. Tietenkin syytetty laskettelee mitä ikinä keksii omaksi puolustuksekseen. Tuomioistuin sitten katsoo mitä niistä on toteennäytetty ja mikä merkitys sillä on.
Aloittaja on siis nyt yllättynyt vähän ennen aikojaan.- Anonyymi
Keksii? Mistä sinä tiedät kuka on keksinyt ja mitä? Oletko ollut paikalla vai keksitkö ihan omasta päästäsi?
- Anonyymi
Tämä on Suomessa joka päiväinen ongelma varsinkin päihdesuhteissa. Nainen on aina heikompi mieheen nähden kun pahoinpitely alkaa, yleensä kun rahat loppuu. Varmistakaahan myös lähestymiskielto, sillä yleensä kosto alkaa kun käräjille joutuu tekijä.
- Anonyymi
Sinä ihmettelet Suomen oikeuslaitosta, kun se on laittanut siskosi miehen syytteeseen, mutta asiaa ei ole vbielä puitu oikeudessa.
Miksi ihmeessä sinä nyt jo ihmettelet? Asiahan etenee niin kuin pitääkin. - Anonyymi
Valitettavasti lähisuhdeväkivallassa usein käy niin, ettei tuomio aina sitä lopeta.
Sen vuoksi uhrin olisi käräjillä hyvä ilmoittaa, että hän vaatii nyt rangaistusta ja pyytää, että oikeus määrää miehelle lähestymiskiellon.
Vihon viimeinen virhe olisi se, että pahoinpidelty suostuu sovitteluun. - Anonyymi
” Olen vähän yllättynyt jos tuollaiset höpinät saa miehen pääsemään asiasta kuin koira veräjästä. ”
Ei tietenkään pääse. Uhrin syyllistäminen ei toimi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2047023
- 594642
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s384298- 733262
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161955Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271706- 171680
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401573- 341459
- 1431237