Mopomobiili Mobylette 1960 -luvun alusta.
Valaistukseen polttimot edessä 2 kpl 6 v 1,0 A eli 6 W. Toinen lähi- toinen kaukovalolle. Kanta E10 kierrekanta. Takavalo 12 v 5 W. Näin sanoo ohjekirja.
Sain koneen käyntikuntoon ja sähköt asennettua. 6 V 1 A polttimo kärvähti jännitteen noustua 10 volttiin. Samanlainen halogeeni (á 5 euroa) jo 7,5 voltissa.
Kokeilua:
- Avoimella piirillä jännite nousi 30 volttiin.
- 12 V 10 W autonlampulla jännite 17,0 V
- 12 V 15 W autonlampulla jännite 14,6 V
- 12 V 21 W autonlampulla jännite 7,9 V
Saattaisi toisten mopojen 17 W (muistaakseni) lamppu olla sopiva, vaan ei passaa lyhtyyn jossa on siis ne E 10 -kannat.
Miten ovat muut Mobyletten entisöijät ratkaisseet tämän valopulman?
Mopomobiilin magneetto
3
809
Vastaukset
- Anonyymi
Vaikuttaisi siltä, että 12 v 15 W halogeeni H3 -kannalla saattaisi olla sopiva tai sovitettavissa. Sitä vain ei ainakaan Oulussa ole myynnissä missään. Netistä selviää, että Kiinasta löytyisi, mutta kävisikö taas kerran niin, että rahat menee ja mitään ei tule?
Jos löydätte Suomesta tai edes Euvostoliitosta, niin ilmoitelkaapa!
Se 12 V 15 W eihalogeeni ei käy, koska lampun kupu ei mahdu 18 mm aukosta. - Anonyymi
Miksi se takavalo on 12V kun edessä on 6V lamput? Eikös tuossa samasta valopuolasta oteta kuitenkin kummallekin valolle virta, vai onko siinä puolassa joku väliotto etuvalolle? Entäs jos etuvaloille kokeilisi sopivaa etuvastusta "tappamaan" jännitettä?
- Anonyymi
Valmistaja suositteli taakse 12 V lamppua koska 6 V kuumenee liikaa ja voi sulattaa valaisimen kuoren.
Omassa on itse värkätty etuvastus-zenerdiodi viritelmä mutta moponi ei ole muutenkaan alkuperäisessä kunnossa. Jospa sitten joskus ..... saisi toimeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1553920Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk853343Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva852795Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442689Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?702642Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,232402Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1402342Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1522215Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville392042Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121936