Nelivuotias tyttökissani on yllättäen ruvennut pissimään ympäri asuntoa. Eikä tätä tapahdu vain silloin tällöin, vaan hän saattaa todella monta kertaa päivässä tehdä tätä. Esimerkiksi, kun värjäsin hiuksiani jouduin juoksemaan neljästi estämään häntä pissimästä eteiseen.
Siivoan hiekka-astian joka päivä, joten tämä ei voi johtua siitä, että se olisi liian likainen ja epäsopiva hänelle. Hiekkakin on samaa mitä aina ennen.
Voiko kissallani olla jokin suolistovika tai vastaavaa? Hän kumminkin on pissaamassa ja pissaakin todella usein.
Apua tyttökissan kanssa!
3
100
Vastaukset
- Anonyymi
Jos kissalle tulee tuollaisia äkillisiä muutoksia, on syytä varata aika oitis eläinlääkärille. Käytös voi johtua virtsatievaivoista , tulehduksesta tai virtsakivistä.
- Anonyymi
Myös diabetes saattaa oireilla pissattamalla.
- Anonyymi
Virtsatietulehdus vaihtoehto a, tuntuu ikävältä istua pissaamaan astiaansa hiekan päälle, jos virtsaputki on tulehtunut.
Vaihtoehto b, jos jatkuvasti on isoja pissejä, paljon, on diabetes.
Varaathan pikaisesti ajan eläinlääkärille, ja kerro jo puhelimessa oireet, eli se mihin sattuu, ja runsas pissaaminen.
Joko homma hoituu antibiooteilla tai ruokavaliolla, riippuen kumpi vaiva. Sitä en tiedä mitä lääkityksiä kissan diabeteksessa käytetään jos se on kyseessä.
Hope not- mutta jos onkin, tilanne korjaantuu ruokavaliolla ja muulla hoidolla joka vähintään alkuvaiheessa.
Pääasia, että pääsee eläinlääkäriin piakkoin, ettei vaivahomma pahene enää.
Ja älä säikähdä, kumpikin noista on hoidettavia, ja kissa voi elää normaalia elämää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä931968Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2801790Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3091597Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1901481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931061- 511017
- 56987
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56978- 67954
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941