Aikeena on tehdä kiertoilmatakka, mutta ajatellun paikan takana on mielenkiintoinen hormi, mitoiltaan 10cm. x 60cm. Onko moisesta litteästä hormista jotain haittaa, vai vetääkö se periaatteessa kuten 20cm. x 30cm. hormi?
Takan hormi?
11
297
Vastaukset
- Anonyymi
Ei vedä
- Anonyymi
Ei ole, kyllä vetää. Vaikuttaa keksityltä jutulta.
- Anonyymi
mistä mittasit, katolta arvaan? jos noin teit, hormi ei ole varmaankaan alas asti sellainen, vaan ainoastaan se yläpää... ja kyllä toimii..
- Anonyymi
Tuo koko kuulostaa kyllä omalaatuiselta. Yleensä nuo menee tiilikoon mukaan eli on olemassa esimerkiksi yhden tiilen hormi. 60 cm tulipesän hormin mittana on kyllä melkoinen. Väittäisin ettei vedä ja onko se tulipesän hormi ollenkaan
- Anonyymi
Piippu on ylhäältä katsoen sellainen, että tavallisia n. 20cm. x 20cm. ja 20cm. x 30cm. hormeja on yhteensä 8 (2x4), ja alimmasta kerroksesta keskikerroksen kautta ylös asti on tuo n. 10cm. x 60cm. Ylimmässä kerroksessa on myös 10cm. x 40cm. hormi, joka tekee piipun yläpäästä nelikulmaisen.
Miten palohormi eroaa ilmanvaihtohormista teknisesti?- Anonyymi
Samalla tavalla se muurataan, kuin palohormikin, jos samassa piipussa on, ei siinä mitään.
Tai mistä mä tiedän, muutama korsteeni on tullut pykättyy matkan varrella. onko ylin kerros rakennettu myöhemmin, kuin kaksi alinta? Useimmissa vanhoissa törmää siihen, että ullakolla hormit on vedetty yhteen isoon, eli välisenät on jätetty pois.
ja kyllä lämmin ilma nousee ylös, eli piippu kyllä vetää.
- Anonyymi
Ei tuollaisesta hormista ole mitään etua ja se on lähes mahdoton nuohota kunnolla. Pysy vaan perinteisissä mitoissa, kokokiven, tai puolenkiven hormit tulisijan mukaan.
Tärkeintä että teet raskaasta hormitiilestä, piippu lämmittää helposti 1 - 2 eristetakan verran, jos laitat alaliittymän ja on korkea huonetila, tai toinen kerros minkä läpi piippu kulkee.- Anonyymi
Monella on sellainen outo käsitys että kuoritakka lämmittää huonosti koska sen pintalämpötila ei nouse niin korkealle kuin yhtenäisen rungon takassa. Asia on juuri päinvastoin. Takka on sitä parempi mitä hitaammin sen pintalämpötila nousee koska silloin lämmitysaika pitenee. Tämä on monelle käsittämätön asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monella on sellainen outo käsitys että kuoritakka lämmittää huonosti koska sen pintalämpötila ei nouse niin korkealle kuin yhtenäisen rungon takassa. Asia on juuri päinvastoin. Takka on sitä parempi mitä hitaammin sen pintalämpötila nousee koska silloin lämmitysaika pitenee. Tämä on monelle käsittämätön asia.
Sinulla ei ole todellista käsitystä puilla lämmittämisestä. Se eristetakka nyt vaan ei lämmitä taloa, jos pinta on vaan kädenlämpöinen. Eristetakassa on huonoa se, että puolet massasta on eristeen ulkopuolella, eikä juurikaan osallistu lämmön varaamiseen, sama kuin takan massasta puolet olisi huoneen nurkassa erillisenä tiilipinona.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monella on sellainen outo käsitys että kuoritakka lämmittää huonosti koska sen pintalämpötila ei nouse niin korkealle kuin yhtenäisen rungon takassa. Asia on juuri päinvastoin. Takka on sitä parempi mitä hitaammin sen pintalämpötila nousee koska silloin lämmitysaika pitenee. Tämä on monelle käsittämätön asia.
Kuoritakka mies puhuu skeidaa.
- Anonyymi
Talo on vanha, en ole itse tekemässä hormia vaan kiertoilmatakan takkasydämellä, jonka liitän vanhaan hormiin. Tähän mennessä saaduista kommenteista rohkaistuneena tarkistan 10cm. x 60cm. hormin tiiviyden, teen alas nuohousluukun, ja liitän takan hormiin.
Kiitos asiallisista vastauksista, kertokaa lisää näkemyksiä jos sellaisia tulee mieleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575805Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "773063Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222278No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402025- 191908
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621833Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61579Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83120281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191191Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah761031