Sensei vai san tai sama?

Anonyymi

Suomalaisen käyttäessä japaninkielisiä sanoja on ymmärrettävää ettei niiden käytön merkitystä välttämättä ymmärretä oikein.

Kun japanilainen viittaa toiseen ihmiseen nimellä, hän liittää nimen perään sanan san esim. Niilo Nokkela san (suom. Herra Niilo Nokkela).

Jos henkilö on itseään vanhempi tai muuten korkea-arvoisempi käytetään san sanan sijasta sanaa sama, esim. Ninni Nanninen sama.

Kukaan ei itseään esitellessään käytä san tai sama sanaa. Suomessakin kuulostaa omituiselta jos joku esittelisi itsensä tyyliin "Olen arvoisa Matti Meikäläinen."

Mikäli joku henkilö sitten sattuu opettamaan sinulle kitaransoittoa tai vaikkapa judoa, kutsut häntä jatkossa tyyliin Niilo Nokkela sensei, Niilo sensei tai Nokkela sensei. Vastaavasti käytetään Ninni sensei.

Vastaavasti kukaan ei viittaa itseensä sensei määreellä. Vaikka judo oppilaittesi näkökulmasta olet sensei, voit olla minulle san tai sama siitäkin huolimatta että olen itse judoka.

7

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kutsu mua senseiksi!

    • Anonyymi

      Muo voi kutsua nonsenseksi

    • Anonyymi

      HHmmmm Hyvin oleellisia asioita judon oppimisessa....

    • Anonyymi

      Hyvä muistutus niille, jotka laskeskelevat, ketä voi sanoa senseiksi ja ketä ei. Oikeasti asialla ei tietenkään ole mitään väliä, mutta aina löytyy niitä, joille se on tärkeää. Judon kannalta aivan sama.

    • Anonyymi

      Siis ketä kiinnostaa?

      Japanin kursseja on yliopistolla. Viekää tuo kielikoulutus jo vihdoin pois salilta.

      Alan yhä enemmän pitää bjj:stä tai painista, joissa haetaan ymmärrettäviä paikallisia nimiä asioille. Niskalenkki on kiva!

      • Anonyymi

        Varmasti jotain kiinnostaa ja hyvä niin. Jos siinä joku judoka vahingossa samalla vähän sivistyy niin tuskin sekään ihan hirveästi haittaa.

        Ihan yhtä lähellä se on judon ydintä kuin täällä vinkuminen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varmasti jotain kiinnostaa ja hyvä niin. Jos siinä joku judoka vahingossa samalla vähän sivistyy niin tuskin sekään ihan hirveästi haittaa.

        Ihan yhtä lähellä se on judon ydintä kuin täällä vinkuminen.

        siksi harrastat molempia, hahhahaaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      120
      4540
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      66
      2619
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1665
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1146
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      872
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      853
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      41
      835
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      120
      833
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      67
      807
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      789
    Aihe