Istutin aluista (3kpl) uuden rönsyliljan, josta olen poistanut aina rönsynalut. Tätä pidänkin ikkunalaudalla ja siitä on tullut niin tuuhea ja komea viherkasvi, ettei koskaan silloin aiemmin, kun annoin sen kasvattaa rönsyjä.
Rönsyjen kanssa sitä ei oikein voi pitää kuin amppelissa ja ne rönsyt kyllä vievät pääkasvin voimia, että ei siinä silloin ole kehumista.
Toista on nyt, kyllä kelpaa katsella.
Rönsylilja ilman rönsyjä parempi
1
661
Vastaukset
- Anonyymi
Jäykkäkehtinen rönsylilja kasvaa hyvin ilman amppeliakin vaikka antaisi rönsyjenkin kasvaa., sojottavat ylöspäin. Tekee enemmän kukkia kuin tavallinen ja minusta paremman näköiset lehdet. Ei nuo valkoiset kukat silti niin kauniita ole että joutaa ne rönsyt poiskin leikata.
Ostin samaan aikaan kuningasbegonian ja se on kasvanut aivan älyttömästi, tuplaantunut koko muutamassa viikossa. Eikä ole kärsinyt vaikka pari kertaa multa kuivunut, luulin että tuo olisi helpompi kuin kukkivat mihin tulee helpoosti härmää, mutta onkin olevinaan vaikein.
"Varoituksen sana on silti paikallaan: tämä ei ole helppo hoidokki. Lukuisia huonekasveja esittelevässä Plants are the strangest people -blogissa juuri kuningabegonialla on kyseenalainen kunnia pitää vaikeusasteikossa kärkisijaa ja kuulua kirjoittajan ei koskaan enää -listalle."
http://www.viidakkokirjeet.fi/2011/04/begonioiden-oikukas-kuningas.html#more
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854940- 922499
- 412436
- 1942346
- 1331929
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj241831- 1781550
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161461Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3461243Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51149