Koulupäivä kestää kuusi tuntia, ja se tuntuu liian pitkältä. Koulupäivästä hirveämmän tekee kiusaaminen ja hankaluudet keskittyä metelissä. Olisi mukavaa, jos koulupäivä kestäisi edes tunnin vähemmän.
Koulupäivä tuntuu liian pitkältä.
8
223
Vastaukset
- Anonyymi
Vinkkejä selviämiseen:
1. Älä koskaan ajattele kauanko on kulunut päivää tai kauanko on jäljellä
2. Opettele lukujärjestys ulkoa (auttaa oikeasti ja tuntuu että päivät kuluvat nopeammin)
3. KESKITY TUNNILLA! Tiedän. Mutta päivä oikeasti kuluu siten nopeammin. Ja voit ajatella että sehän vain vähentää työtäsi illalla. Ei ole oikeasti litään järkeä vain istua luokassa se hidastaa ajan kulumista pääsi sisällä
4. Älä odota iltaa! Keksi aina jokin huono asia kotiin menemisessä esim siivous jolloin kotiin meneminen ei enää olekaan yhtä kivaa
5. Keksi mielikuvitusleikkejä itsellesi. Tiedän miten lapselliselta kuulostaa mutta kyllä minä tätä yläasteella käytän. Esim joku että kemianluokassa rakennetaan ydinpommia ja kehität sen ympärille mukavan tarinan. Ota koululaisia ja opettajia tietysti mukaan ja pelaile roolipeliä pääsi sisällä.
Toivottavasti on JOTAIN apua koska nämä auttavat minua- Anonyymi
Kiitos!
- Anonyymi
Onks siel mitään pienluokka että pystyis keskittyyn paremmin opiskeluun tai erityisopen järkkäämässä paikassa.
- Anonyymi
Äretön meteli alkaa jo päiväkodissa ja jatkuu koko peruskoulu ajan.Ei kahvi taukoja,niin kuin työelämässä. Kiusamisesta puhu luokanvalvojalle,jos ei noteraa? Suoraan rehtorille, jos hänkään ei noteraa? Pokana ilta-Lehti soita,Johan alkaa tapahtua,kun tuot asian livenä esille. Eivät voi vedota,resussipulat,lian vähän välituntivalvojia,liikaa oppilaita.Kun ne välitunti valvojatkin joruu keskenään tai selaavat älypuhelin. Kouluvirasto on myös johonn voit otta yhteys. Jos koulu ei välitä? Osasit tälle sivulle tulla,osaat myös etsiä netti edellä mainitujen yhteystiedot.Voit myös suoraan cat sekasin. Löytyy Helsinki mission sivuilta. Kiusamisesta ovat alaikäisetkin tehneet polisilaitos ilmotus.Menet sinne kun kukaan muu ei vältä,ei koulu ei vanhemat.Johan alkaa tapahtuu!
- Anonyymi
Voi itku ja kyynel, 6 tunnin koulupäivä tuntuu pitkältä. Itellä on työpäivät pisimmillään 11 tuntia, ja nämä tehdään yöllä. Tuokaan aika ei tunnu "pitkältä", kun siihen asennoituu siten.
- Anonyymi
Entä kiusataanko sinua töissä? Aloittajaa kiusataan koulussa ja se saa ajan tuntumaan liian pitkältä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Entä kiusataanko sinua töissä? Aloittajaa kiusataan koulussa ja se saa ajan tuntumaan liian pitkältä.
Kannattaisi varmaan tehdä asialle jotain, eikä valittaa jollain foorumilla. Siten on mahdollista saada jotain aikaiseksi, mikäli ei tee mitään, mitään ei tapahdu.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne ja saitkin jo joitakin hyviä vinkkejä! Jos haluat jutella tilanteestasi jonkun turvallisen aikuisen kanssa, niin tässä tiedoksesi mahdollisia paikkoja:
Sekasin-chat https://sekasin247.fi/
Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
Myös Tukinetissä on monenlaisia palveluita, joita voit halutessasi käyttää. Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa itseään mietityttävästä aiheesta. Tukinetissä on monia tukisuhdepalveluia, joista esim. Mieli Tukisuhde https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/ tai Etsivan nettityön tukisuhde https://tukinet.net/teemat/etsivan-nettityon-tukisuhde/tukisuhteet/ tai Valopilkun Tukea entisille ja nykyisille koulukiusatuille -tukisuhde https://tukinet.net/teemat/tukea-entisille-ja-nykyisille-koulukiusatuille/tukisuhteet/voisivat sopia sinulle.
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Koulukiusaaminen on aihe, jota käsitellään ryhmächateissä viikoittain.
Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä. Tukinetin kaikki palvelut saa maksutta käyttöönsä, kun on anonyymisti rekisteröitynyt ja kirjautunut sivuille. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Et maininnut oletko kertonut kiusaamisesta ja keskittymisvaikueuksista vanhemmillesi. Jos et, niin kannustan kertomaan niistä myös heille.
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683159
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753057Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682912On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632594Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442112- 601667
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181639- 351625
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,241622- 591566