200 hakemusta, eikä töitä: Marjalla, 54, on neljä tutkintoa – Zoran, 55, lähettää hakemuksia päivittäin
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/4319375
päälle nälviminen/simputus, työssäolevat muut urpot ei tajua, sairasta on..........
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/4319375
päälle nälviminen/simputus, työssäolevat muut urpot ei tajua, sairasta on..........
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eihän urpot halua edes tajuta vaan näin se on. Hakemusten laitto lopahtaa monella
Kiitos linkistä. Tässä toinen: https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/4288841
"KAKSI PALKKATUETTUA työsuhdettaan nainen kertoo saaneensa omalla aktiivisella työnhaullaan. TE-toimiston kautta yhtään työpaikkaa ei ole kuluneen seitsemän vuoden aikana löytynyt. Sen sijaan TE-toimiston verkkopalvelun algoritmit ovat ehdottaneet hänelle hyvin erikoisia työpaikkoja.
– Minulla ei ole ajokorttia, minkä olen kertonut omissa tiedoissani. Silti (TE-toimiston verkkopalvelun) omalla sivullani minulle ehdotettiin yhdistelmäkuorma-auton kuljettajan paikkaa Lappeenrannasta!
Ehdotuksiin on kuulunut myös muun muassa elinsiirtosairaanhoitajan työpaikka Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä.
– Vaikka aivan varmasti olen kertonut, ettei minulla ole sairaanhoitajan koulutusta."
Kukahan näitä algoritmejä oikein rustailee?
Pitkäaikatyötön