Lopetan Feroran käytön

Anonyymi

Kolme konetta,
Yksi läppäri ja kaksi pctä lopettivat toiminnan , eli eikä äynnisty
33 -> 34 upgraden yhteydessä.
Nyt loppu tämä leikki.
Muita en edes viitsi kokeilla

Sen verran kokeilin, etä 34 asentuu ja toimii puhtaalla asennuksella.
Aika epävarmaa toimintaa, jos pct ovat tuotanto(toimisto) käytössä.
Backupit toki on, mutta ohjelmien asennus-vituttaa

Centoksen tai RHEnterprisen kansa ei ole ollut vastaavia ongelmia .
Samoin Debian ja - pohjaisiset toimineet ja päivittyneet hyvin

10

892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen päivittänyt jo vuosien ajan Fedora-jakeluni versio versiolta ongelmitta. Käytössäni on puolen tusinaa laitetta, sekä jakelu asennettuna ja päivitettynä ulkoisille muistitikuille, kiintolevyille sekä telakka-asemassa olevalle SSD-levylle.
      (Fedora-versioita olen _päivittänyt_ ehkä jo versiota 28 lähtien. Enkä ole asennellut jakelua enää vuosiin - jopa kloonannut jakelun laitteesta toiseen).

      Ongelmasi on siis kohdallani täysin vieras.

    • Anonyymi

      En ole koskaan pitänyt Fedora jakelua yhtämittaisesti montakaan päivää kerrallaan, koska aina melko pian asennuksen jälkeen se on muuttunut ongelmien ratkomiseksi. En pidä sitä luotettavana alustana mihinkään.

      • Anonyymi

        Kukin tavallaan...
        Jakeluja on lukuisa määrä, joista asentaa/päivittää oman valintansa mukaan.
        Nimim. RedHat/Fedora-käyttäjä.


    • Anonyymi

      Perun sanani ja teen kääntymyksen.
      Asensin siis Fedoran 34 käytin viikon verran
      ja upgrade versioon 35 meni ongelmitta.
      Taas on vanha tuttu juttu käytössä.

      • Anonyymi

        Et ole avauksen tehnyt, miksi yrität tarjota mielikuvaa sellaisesta.


    • Anonyymi

      Käyttelin 2 tai 3 vuotta sitten jotain Fedoran 3x versiota. Tykkäsin siitä siihen saakka, kun yritin päivittää seuraavaan versioon. Tuloksena oli musta ruutu bootissa. En alkanut sen enempää sen kanssa tappelemaan, vaan vaihdoin jakelua. Jos ei olisi tiltannut, niin varmaan käyttäisin edelleenkin Fedoraa.

      • Anonyymi

        Koskapa en ole törmännyt ongelmaasi, etkä osaa kertoa tarkemmin luomastasi ongelmasta, on mahdotonta arvata ongelmasi syytä.
        Kukin Fedora-jakelu on tuettuna ja päivitettävissä jopa yhden jakeluversion yli. Eli Fedora30->Fedora32, Fedora32->Fedora34 jne. Fedora33 on yhä päivitettävissä suoraa uusimpaan Fedora35 versioon.
        Enää ei Fedorakaan tue 32-bittisiä järjestelmiä, mutta x86_64 laitteet on siis päivitettävissä ongelmitta jakelusta toiseen.
        Mutta, jos et onnistu jonkin Linux-jakelun kanssa, voit asentaa jonkin toisen. Ja jakelujahan riittää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koskapa en ole törmännyt ongelmaasi, etkä osaa kertoa tarkemmin luomastasi ongelmasta, on mahdotonta arvata ongelmasi syytä.
        Kukin Fedora-jakelu on tuettuna ja päivitettävissä jopa yhden jakeluversion yli. Eli Fedora30->Fedora32, Fedora32->Fedora34 jne. Fedora33 on yhä päivitettävissä suoraa uusimpaan Fedora35 versioon.
        Enää ei Fedorakaan tue 32-bittisiä järjestelmiä, mutta x86_64 laitteet on siis päivitettävissä ongelmitta jakelusta toiseen.
        Mutta, jos et onnistu jonkin Linux-jakelun kanssa, voit asentaa jonkin toisen. Ja jakelujahan riittää.

        Ihan tämä kone 64-bittinen on. Versiopäivitys mikä särki asennuksen oli "yhden pykälän" päivitys. Päivityksen jälkeen tarjolle jäi enää musta ruutu.

        Jos olisi päivitettävissä "ongelmitta", niin asennus ei olisi mennyt päivityksessä rikki.


    • Anonyymi

      Tervetuloa vaan Windowsin käyttäjäksi. Tutkimustenkin mukaan Windows 11 on erinomainen ja vertaansa vailla oleva käyttis, eikä mikään linuks-jakelu ole koskaan yltänyt sen tasolle, eikä milloinkaan yllä!

      • Anonyymi

        Et osaa edes valehdella.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2742
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      343
      2474
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2154
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1916
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1685
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1589
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1470
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1429
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1385
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1176
    Aihe