Kauanko viimeisimmistä kilpirauhaskokeista tulee olla korkeintaan kulunut, kun lääkitystä haetaan?

Anonyymi

Kauanko viimeisimmistä kilpirauhaskokeista tulee olla korkeintaan kulunut, kun lääkitystä haetaan?

3

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten lääkitystä haetaan? Eikö lääkäri määrää lääkityksen, jos se on tarpeen?

      Minulla on ollut hypotyreoosi kymmeniä vuosia ja siihen lääkitys koko ajan, Kelan korvaus 100 %. Ei ole erikseen tarvinnut lääkitystä hakea. Nykyään sähköinen resepti. Apteekki hoitaa reseptin uusimisen tai uusimisen voi hoitaa itsekin Omakannassa. Tietääkseni koskaan ei ole tässä yhteydessä tarkasteltu viimeistä kilpirauhaskoetta.

      Lääkäri siis määrää sinulle kilpirauhaslääkityksen kuten muunkin lääkityksen, jos se on tarpeen. Lääkäri myös määrää tarvittavat tutkimukset ennen lääkityksen aloittamista ja sen aikana.

      • Anonyymi

        Kaikilla ei ole samanlainen tilanne, eikä niin helppoa.
        Lääkäriltä haetaan, mutta hänelle ei riitä esimerkiksi syksyllä lääkettä hakiessa keväällä otetut kokeet. Useita kertoja on vaadittu ottamaan uudemmat kokeet ja etenkin silloin, kun on ollut t3-lääkitys käytössä, niin kokeet ovat olleet välttämättömät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikilla ei ole samanlainen tilanne, eikä niin helppoa.
        Lääkäriltä haetaan, mutta hänelle ei riitä esimerkiksi syksyllä lääkettä hakiessa keväällä otetut kokeet. Useita kertoja on vaadittu ottamaan uudemmat kokeet ja etenkin silloin, kun on ollut t3-lääkitys käytössä, niin kokeet ovat olleet välttämättömät.

        Eipä tietenkään ole kaikilla samanlainen. Mutta alussa avaudut hyvin niukasti, et voi silloin saada juuri sinulle sopivaa vastausta. Ei täällä kukaan voi tietää, mikä juuri sinun kilpirauhasvaivasi ja lääkkeesi on.

        Näyttää siltä, että sinun on mentävä lääkäriin ja on toimittava lääkärin ohjeiden mukaan. Sinun tapauksessa ne kokeet ovat ilmeisesti ihan erilaiset ja eri tavalla välttämättömät useammin kuin monella muulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      149
      4503
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      75
      3462
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2453
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      34
      2391
    5. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      236
      1717
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      26
      1366
    7. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      235
      1293
    8. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      171
      1221
    9. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      69
      1146
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      63
      897
    Aihe