Vanhusten hoivalaitoksissa, hoitajat katselevat Emmerdalea ja viis veisaavat asiakkaista, kertoo eräs hoitaja
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tamako-meita-odottaa-omaisten-jarkyttavat-kertomukset-vanhustenhoidosta-suomessa/5910824
Kovakouraista kohtelua
15
73
Vastaukset
Jos et kerran tule toimeen yli-leveällä rulla-tuolillakaan.
Niin mitä väliä millään enää on...
H.Arvasin että rullatuolihan se sieltä taas tulee. Voi olla H. että apua tarvitset sinäkin vielä joskus, jopa rullatuolin.
Olen tehnyt hoitotestamentin, jos en pärjää itsenäisesti ja joudun autettavaksi niin toivottavasti eutanasia on silloin laillinen.
Olen seurannut omaisteni hoitoa laitoksissa ja ei hyvältä näyttänyt silloin eikä varmaan tilanne ole parantunut.liekko kirjoitti:
Arvasin että rullatuolihan se sieltä taas tulee. Voi olla H. että apua tarvitset sinäkin vielä joskus, jopa rullatuolin.
Olen tehnyt hoitotestamentin, jos en pärjää itsenäisesti ja joudun autettavaksi niin toivottavasti eutanasia on silloin laillinen.
Olen seurannut omaisteni hoitoa laitoksissa ja ei hyvältä näyttänyt silloin eikä varmaan tilanne ole parantunut."liekko"
Niinpä, niin.
Noita sairaus, vamma, omais-hoito, avio-liitossa turpiin jne. juttuja on tullut jo vuosia.
Ja aina samalla kaavalla.
Joten minäkin päätin kommentoida samalla kaavalla.
-
Jos kertomasi Testamentti on totta, eikä tarua, olet tehnyt oikein.
Eli olet päättänyt vastata itsestäsi kaikin tavoin loppuun saakka.
Vastata ajoissa.
H.
Tuota hoitotestamenttia kannattaa kyllä harkita, mutta tuntuu että vielä liian aikaista, kun on lähes täysissä sielun ja ruumiin voimissa. Etenkin kun on läheisiä jotka ovat perillä asioista ja kantavat huolta meistä "vanhuksista". Tarvii kuitenkin katsoa että tietävät että meitä ei sitten laiteta mihinkään yksityisiin voittoa tavoittelevien firmojen hoitokoteihin (luin hiljakkoin että heillä on noin 30% vähemmän henkilökuntaa per asiakas ja että heidän bisnessideansa on nimenomaan rahastaa julkista sektoria ja tarjota palveluja mahdollisimman suurella voittomarginaalilla: 70% kuluista on henkilökunnan palkkoja ja siksi heillä on vähän henkilökuntaa, pätkätyöläisiä ja vähän koulutettua henkilökuntaa).
Toinen juttu on että ei joudu paikkaan missä joku voi tukita käytäviä ylileveällään.- Anonyymi
Ruosu ei tiedä. Vanhus saa aniharvoin valita mihin hoivalaitokseen hänet laitetaan.
Kunnat ovat ostaneet paikkoja yksityisiltä. Noin 80 % hoivapaikoista
on yksityisillä. Niitä on satoja laitoksia Suomessa.- Anonyymi
Paloma01 kirjoitti:
Onneksi en ole Suomessa.
Meidän kunnassamme on runsaasti kunnallisia hoitopaikkoja.Attendot, Esperit, Pihlajalinnat, Mehiläiset ja muut hoitavat enimmät vanhukset Suomessa.
Kunnat ostavat palvelut niiltä eli paikan vanhukselle.
Voittoa tavoitteleva yritys ei sovi vanhushoivaan, sen on joku poliitikkokin myöntänyt,
mutta Kokoomus/ministeri Risikko ajoi sen läpi.
Voitot revitään puolustuskyvyttömästä vanhuksesta.
Hyvä hoito tarkoittaisi vähemmän voittoa.
Huono hoito tarkoittaa enemmän voittoa.
Vanhuspalvelut pitäisi olla kunnilla, mutta kuntien laitoksia ajettiin alas.
Niitä ei enää ole kuin vähän.
"Kiitos" Kokoomuksen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Attendot, Esperit, Pihlajalinnat, Mehiläiset ja muut hoitavat enimmät vanhukset Suomessa.
Kunnat ostavat palvelut niiltä eli paikan vanhukselle.
Voittoa tavoitteleva yritys ei sovi vanhushoivaan, sen on joku poliitikkokin myöntänyt,
mutta Kokoomus/ministeri Risikko ajoi sen läpi.
Voitot revitään puolustuskyvyttömästä vanhuksesta.
Hyvä hoito tarkoittaisi vähemmän voittoa.
Huono hoito tarkoittaa enemmän voittoa.
Vanhuspalvelut pitäisi olla kunnilla, mutta kuntien laitoksia ajettiin alas.
Niitä ei enää ole kuin vähän.
"Kiitos" Kokoomuksen.Kokoomuksen sidosryhmät alkoivat repiä voittoja vanhusten hauraasta nahasta.
Yksi hoitajakin, joka oli ostanut muistaakseni Esperin osakkeita riemuitsi julkisuudessa:
"Minusta tuli vuodessa miljonääri !"
- Anonyymi
Suomessa yleistyi kolmisen vuotta sitten käsite "vanhusten kaltoinkohtelu".
Hoito huonoimmillaan oli sitä ja sanotaan olevan vieläkin jossakin,
koska kontrollia ei ole.
On vain ns. omavalvonta (pukki kaalimaan vartijana).
Harvoin tehdään yllätystarkastuksia hoivapaikkoihin
ja silloinkin käynnistä ilmoitetaan etukäteen. - Anonyymi
Hoitajat tekevät parhaansa, mutta alimiehityksellä hyvään ei pääse
ja on tullut esiin vaikka minkälaisia seikkoja.
Haluan uskoa, että asiallisiakin hoivapaikkoja on olemassa.Kyllä on suurin osa ihan hyviä paikkoja, niistä vain ei saa näyttäviä otsikoita.
Paha kello soi aina kovenpaa.
Hoitohenkilökunnan tasokin laski silloin, kun pääsytestit poistettiin. Opiskelijoilla opintojen keskeytykset lisääntyivät.
Aikanaan näin sitäkin, että joukossa oli yksilöitä, joilla oli mielenterveysongelmia.
Eikä ole ihme, että ihmiset väsyvät, kun yksi tekee kahden työt, eikä virheisiin ole varaa.- Anonyymi
Eliaana kirjoitti:
Kyllä on suurin osa ihan hyviä paikkoja, niistä vain ei saa näyttäviä otsikoita.
Paha kello soi aina kovenpaa.
Hoitohenkilökunnan tasokin laski silloin, kun pääsytestit poistettiin. Opiskelijoilla opintojen keskeytykset lisääntyivät.
Aikanaan näin sitäkin, että joukossa oli yksilöitä, joilla oli mielenterveysongelmia.
Eikä ole ihme, että ihmiset väsyvät, kun yksi tekee kahden työt, eikä virheisiin ole varaa.Tunnen hoitoalalta henkilön, joka on samaa mieltä, ettei pääsytestejä olisi pitänyt poistaa.
Ei kaikista ole hoitotyöhön.
Beng
Voisiko hoivakodit pisteyttää, kuten koulut. Ehkä kilpailu hyvästä palvelusta voisi toimia?
- Anonyymi
"Valvira julkaisi kyselyn, jossa jopa 93 prosenttia sosiaalialan työntekijöistä kertoo havainneensa jonkinlaista kaltoinkohtelua vanhusten hoitoyksiköissä."
Kysely tehtiin vuosia sitten, mutta aina vaan putkahtaa julkisuuteen näitä tapauksia.
Jos ei omainen huomaa ja valita, ei kukaan tiedä. Suurin osa vanhuksista ei ole kunnossa pitämään puoliaan ja kertomaan. - Anonyymi
Hoitoalalla on paljon luonnevikaisia ja asennevammaisia töissä.
- Anonyymi
Melko tylyjä kokemuksia on eräästä sairaalasta. Mietin monta kertaa minkälaista on potilaana,
kun kuukausia kävin lähes joka päivä ystävääni katsomassa.
Sama ystäväni joutui toiseenkin sairaalaan, josta olin jo aikaisemmin kuullut negatiivista.
Helsingin Suursuon sairaala. En uskalla kertoa mitään. Yksi henkilökunnasta oli suurenmoinen, fysioterapeutti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6122256- 1081108
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,261096Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki5954Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101865- 86855
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50759Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?89752- 63725
- 65573