THL on päivittänyt ohjeensa koronavirustestiin hakeutumisesta:

Anonyymi

THL on päivittänyt ohjeensa koronavirustestiin hakeutumisesta
11.10.2021
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on päivittänyt ohjeensa koronavirustestiin hakeutumisesta. Päivitys perustuu sosiaali- ja terveysministeriön uuteen testausstrategiaan. Kaksi koronarokoteannosta saaneen ei yleensä tarvitse mennä testiin, vaikka oireita ilmenisi. Sen sijaan kokonaan rokottamattomien tai yhden rokoteannoksen saaneiden olisi hyvä hakeutua oireisena testiin.

Kaksi koronarokoteannosta saaneen ei ole yleensä tarpeen mennä koronatestiin
Kaksi koronarokoteannosta saaneen ei ole yleensä tarpeen mennä koronatestiin, vaikka oireita ilmenisi, jos toisesta rokoteannoksen saamisesta on kulunut yli viikko.

”Yleensä kaksi rokoteannosta saaneen ei tarvitse hakeutua koronatestiin tavanomaisien virusinfektion oireiden kuten päänsäryn, kuumeen tai nuhan vuoksi. Sen sijaan kouluun tai työpaikalle ei tulisi mennä lievästi sairastuessa. Jos oireet ovat vakavia, on aina oltava suoraan yhteydessä terveydenhuoltoon”, THL:n ylilääkäri Otto Helve sanoo.

Kaksi koronavirusrokotetta saaneen suositellaan hakeutuvan testiin, kun hänellä on koronavirusinfektion oireita ja

toisesta rokoteannoksesta on kulunut alle viikko tai
on altistunut varmistetulle koronavirustapaukselle edeltävän kahden viikon aikana tai
asuu ikääntyneiden hoiva- ja hoitoyksikössä tai
työskentelee sosiaali- terveysalalla hoito- tai hoivatyössä tai
kuuluu vakavan koronavirustaudin riskiryhmään tai
kuuluu ryhmään, jolle suositellaan kolmatta rokoteannosta, mutta ei ole vielä saanut sitä.
Rokottamattomien tai yhden annoksen saaneiden suositellaan yhä hakeutuvan koronatestiin oireiden ilmetessä
THL suosittelee hakeutumaan koronatestiin, jos oireisella ei ole kahden rokoteannoksen antamaa suojaa. Koronatestiin on hyvä mennä silloin kun on koronavirusinfektion oireita ja

ei ole saanut yhtään koronarokoteannosta tai
on saanut vain yhden koronarokoteannoksen tai
on sairastanut koronavirustaudin yli 6 kuukautta sitten eikä ole saanut koronavirusrokotetta.
Alle 12-vuotiaan lapsen ei ole aina tarpeen käydä koronatestissä, jos hän sairastuu.

Miten toimitaan, kun lapselle tai nuorelle tulee koronavirukseen sopivia oireita?

”Sairaanhoitopiireillä voi olla THL:n suosituksesta poikkeavia ohjeita testeihin hakeutumisesta esimerkiksi alueellisen epidemiatilanteen takia. Kannattaakin tarkastaa oman alueen terveysviranomaisten ohjeet siitä, milloin koronatestiin on hyvä hakeutua”, Helve kertoo.

Kunnan tai sairaanhoitopiirin tartuntatautilääkäri voi myös harkintansa mukaan päättää testaamisesta THL:n suosituksesta poiketen.

Lisätietoja
Koronavirustestit

Otto Helve
ylilääkäri
THL
[email protected]

0

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        380
        2490
      2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        73
        1925
      3. 154
        1479
      4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

        Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
        Suomalaiset julkkikset
        14
        1316
      5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

        Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
        Kaste
        502
        1221
      6. Vastuunkantoa

        Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
        Ähtäri
        48
        985
      7. Olen varattu

        Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
        Ikävä
        90
        904
      8. Haluatko enää nähdä mua mies?

        Se on täysin sinusta kiinni.
        Ikävä
        71
        872
      9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

        Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
        Suomussalmi
        44
        870
      10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

        Ketä saamme kiittää tästä?
        Ähtäri
        28
        843
      Aihe