Perusmaksu/Salpakierto Oy

Anonyymi

Ketkä kuntapoliitikoista on ollut päättämässä Salpakierron perumaksusta kaikille mökeille,Melkoista haaskuuta haja-alueiden perusmaksuun jopa sellaisille joiden matkaa kertyy melkoisesti viedä toisenkunnan rajalta jotain Pukkilan keskustaan.Päästöjä tulee jos vartavasten tuonne on vietävä se peltiämpäri.Jos tuota perusmaksulla on pakko pönkittää olipa vientijärkeä pätkääkään niin mökittely tai pikakäyttö pirtillä käynnille tuostakin hintaa löytyy.Eli jos asukkaita kokonaisuudessa kuunnellaan niin maksua voisi määritellä vyöhyke perusteella.Siis kunnan laidan alueilla keskustasta kaumpana käyvän maksu voisi olla vain 10,00e ja lähimpänä vakiasunto näitä korkeampia taksoja koska voivat matkakuluitta todella hyödyttää keräilypisteitä.
Vastauksia kunta nevottelijat vai suuret kunnatko näistäkin Lahdessa päättävät.

2

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Pitääkö näitä tietoja jostain jäljittää.Eikö noita voisi avata ihan yleiseen käyttöön.Eihän ole mitään järkeä olla vain maksajana.Tuskin Pukkilan kunnan edustus riittää noin monen suurenkin kunnan päätöksiä kumoamaan tai edes arvioimaan.Kalliiksi tulee pienille kunnille.Eli jos maksu on kaikille kunnille sama se ei ole kohtuus voi verrata sitä veronkorotukseen.
      Kuka oli siis päättöksessä Pukkilasta mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4071
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      128
      2343
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1491
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      968
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      129
      958
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      949
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      334
      881
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      867
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      790
    Aihe