Blokkaaja aurinkoinvertterille

Anonyymi

Miten voisi estää ettei aurinkoinvertterin sähköä mene jakeluverkkoon.
Tarkoitus olisi käyttää aurinkosähköä vain omaan käyttöön ilman mitään sopimuksia verkkoyhtiön kanssa, kuitenkin invertterin pitää olla tahdistuneena yleiseen sähköverkkoon että homma toimisi.
Joku vahtipiiri joka heti vähentäisi invertterin tehoa kun on vaarana että syöttö yleiseen sähköverkkoon alkaisi.

12

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi et halua tehdä ilmoitusta verkkoyhtiölle. Eihän ilmoitus mitään maksa. Sinun ei tarvitse tehdä myyntisopparia vaan voit luovuttaa sähkön ilmaiseksi.
      Et kai vain yritä käyttää hyväksymätöntä verkkoinvertteriä? Hyväksymättömien laitteiden liittäminen verkkoon on kiellettyä ja voi verkkovikatapauksissa aiheuttaa korjaajille hengenvaaran.
      Tuollaisen haluamasi laitteen toteuttaminen on hyvin vaikeaa ja verkkoon vuotaa aina jonkin verran sähköä.

      • Anonyymi

        Kyllä siinä on kokonaisuutena kaikenlaisia liittymiskuluja niin paljon ettei niitä kerkiä sähkön myynnillä kuolettaa pienellä järjestelmällä koko aikanana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä siinä on kokonaisuutena kaikenlaisia liittymiskuluja niin paljon ettei niitä kerkiä sähkön myynnillä kuolettaa pienellä järjestelmällä koko aikanana.

        Soita sähköyhtiöösi ja selvitä asia. Älä luule mitään.
        Sinulle ei tule mitään liittämiskuluja sähköyhtiön puolelta. Liittämisen tekee itse kutsumasi sähkömies sillä itse et saa kytkeä laitetta. Asiasta tehdään sähköyhtiölle ilmoitus ja sen voi hoitaa puolestasi sähkömies. Verkkoon saa kytkeä vain hyväksyttyjä laitteita.

        Mitä kuluja mielestäsi liittymisestä tulee ja mistä ole saanut "tiedon"?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä siinä on kokonaisuutena kaikenlaisia liittymiskuluja niin paljon ettei niitä kerkiä sähkön myynnillä kuolettaa pienellä järjestelmällä koko aikanana.

        Turvallisuussyistä johtuen älä edes harkitse verkkosähkön kaapelistoon asennettua invertteriä, joka vikatilanteessa voisi syöttää virtaa takaisinpäin ja jota ei ole sähköyhtiölle ilmoitettu. Siinä vaarannat sekä kaukana omasta talostasi työskentelevien sähköasentajien hengen että oman vakuutusturvasi.

        Näissä asioissa oikominen voi käydä hyvin kalliiksi.


    • Anonyymi

      Verkkoyhtiöllä pitää olla tieto kaikista verkkoa mahdollisesti syöttävistä laitteistoista ja laitteistolla pitää olla lukittavissa oleva erotuskytkin sähköverkkoasentajien turvallisuuden takia.

      • Anonyymi

        Tämän kaiken hoitaa asennuksen suorittava sähkömies. Ei sitä tarvitse itse tietää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämän kaiken hoitaa asennuksen suorittava sähkömies. Ei sitä tarvitse itse tietää.

        Mistä niitä ilmaisia sähkäreitä saa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä niitä ilmaisia sähkäreitä saa?

        Ei ilmaisia sähkäreitä mistää saa, mutta tässä asiassa ei siitä ollutkaan kyse. Eihän mitään sähkötöitä muutenkaan saa tehdä ilman lupia. oletko vähän yksinkertainen?
        Tässä jutussa oli kyse siitä, että aloittaja luulee pientuottajaluvan maksavan jotain ylimääräistä vaikka se on vain ilmoitusluontoinen asia. Ei sähköä ole pakko myydä verkkoyhtiölle, vaan sen voi luovuttaa sinne ilmaiseksi. Se ei maksa mitään.


    • Anonyymi

      Muistakseni gwl.eu kaupasta löytyi inverttereitä joka taipui tähän tarkoitukseen.

      Jopa että sai akku, aurinko ja verkkosyöttö samaan laitokseen kiinni. Se akkuliitännällä oleva taisi olla enemmän laturi -> invertteri tyyppinen, eli ei tahdistu verkkoon ollenkaan.

      • Anonyymi

        Taidat puhua ups-järjestelmästä taikka invertterilaturista. Minulla on Victron Energyn invertterilaturi, joka toimii kuvailemallasi tavalla, mutta se ei toimi siten, että tuottaisi osan energiantarpeesta paneeleista ja lisäenergia tulisi verkosta. Se toimii siten, että normaalisti käytetään verkkoa ja kun verkko katoaa tulee sähkö akustosta. Akustoa ladataan koko ajan joko verkosta tai paneeleista. Samassa järjestelmässä ei ole laitteita, jotka käyttäisivät paneeleita ja verkkoa yhtä aikaa. Minulla on vesi, viemäri ja muutama valon tuollaisen takana ja loput lkuten lämmitys, liesi, muut valot ja sähkölaitteet omana ryhmänään. Laitteet voisi osin laittaa kaikki järjestelmän taakse, mutta siitä tulisi järjettämän kallis. Tavalisen kolmivahe verkon 3x25A korvaaviminen vaatii todella suuren tehon tuottavan järjestelmän. Minulla on vain 2kW järjestelmä pienellä 400Ah akustolla ja tämäkin kustantaa kolmisen tonnia ilman paneeleita.


    • Anonyymi

      Ydinsähkön erottamiseen on olemassa suodattimia. Kun tuollaisen kääntää takaperin, niin sillä voi estää aurinkosähkön ja tuulisähkön pääsyn sähköverkkoon.

      • Anonyymi

        Mene pois kun et taida yhtään edes tiedostaa mistä on kyse?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      47
      999
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      942
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      869
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      242
      851
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe