Oon kohta valmistuva teollinen muotoilija ja itse antaisin 7- arvosanan. Lähinnä että teollisessa muotoilussa kehittyminen opiskelujen aikana on tehty hankalaksi.
Lapin ylppä on nimenomaan palvelumuotoilu yliopisto ja valmistaa ehkä enemmän generalistimuotoilijaksi - ei asiantuntijaksi. Teollinen muotoilu = teollinen, vuorovaikutus- ja palvelumuotoilu. Sekametelisoppa vaikka historiallisesti alat liittyy yhteen. Synergiat puuttuu. Koulutusohjelmalla on identiteetti hukassa. Opiskelijat antaa joka vuosi samoista asioista palautetta eikä mikään muutu. Opetusmenetelmät & kirjat on vanhentuneet ja jäljessä ajasta. On myös turhia kursseja. Mutta kuvataidekasvatuksen yms muun taidepuolen jutut ok.
Jos teollista muotoilua haluat opiskella hae LUTiin, vuorovaikutussuunnittelua Jyväskylän yliopiston kognitiotieteeseen ja pamua Lapin yliopistoon.
Usein sanotaan että Lapin ylpän muotoilijoiden vahvuus on tutkimusosaaminen mutta sitä ei oikeesti opeteta missään - johtuu siitä että opiskelijat selvittää monet asiat itse.
Opetus ei tuo edes perussivistystä muotoiluntutkimuksesta tai sen osaamisesta/menetelmistä saatikka yliopistotasoisesta opetuksesta tuomia etuja muotoilun tekemiseen vrt amis.
Kandi- & graduohjaus on tosi huonoa laatua minkä takii monella valmistuminen venyy. Pieni yliopisto aiheuttaa myös kuppikuntaisuutta. Moni jättää myös kesken. Varmaan mun kanssa samaan aikaan alottaneista puolet tai kolmasosa on tippunu kelkasta parin ekan vuoden jälkeen.
Muita Lapin yliopiston kasvatteja, opiskelijoita, valmistujia? Mikä teidän mp?
Ihmisten mielipiteet Lapin yliopiston muotoiluopinnoista?
Anonyymi
0
62
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422682Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423382407- 352104
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471766- 241675
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251559- 431429
- 1001409
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391355- 361156