V. 1979 kakkosalbumit Communique vs. Maximum Jee & Jee. Hippifiilistely vs. punk.
Pantse on nimennyt esikuvikseen Jimmy Pagen ja Jimi Hendrixin. Knopfleriin verrattuna Pantsella on kädetkin kuin pälkäneläisellä talonpojalla. Yhteistä on lähinnä se, että kumpikin muuttui säveltäjänä: Knopfler glamrockiin, Pantse iskelmään. DS otti mukaan aina vain enemmän koskettimia, selloja, huiluja, saksofoneja...Eput pysyi kitarabändinä.
DS oli yhden miehen jumalanpalvelus. Keikoilla oltiin kuin kirkossa, kukaan ei uskaltanut huudella K -jumalalle mitään. Eput on aina ollut BÄNDI, jonka keikoilla olennainen osa on (yleisön) känninen mölinä.
Mielestäni Pantse (oli) säveltäjänä kiinnostavampi ja monipuolisempi kuin Knopfler. Kaikki sen riffit, soolot ja improvisaatiot oli tietty jumalaisia mutta laulumelodiat aika yksinkertaisia ja stemmalaulut suorastaan ärsyttäviä korvamatoja ("I want my MTV......").
Vaikka Epuista otettaisiin Heimo Hämähäkin alkuperäisjäsenet pois ja jätettäisiin Pantse laulamaan monotonisella äänellä, ei ne silti kuulostaisi DS:lta.
Miksi Eput on muka "Suomen Dire Straits"?
12
2463
Vastaukset
- Anonyymi
Eputhan ei olekaan suomen dire straits, vaan dire straits on brittien eppu normaali
- Anonyymi
JUURIKIN NÄIN ja sitäpaitsi eput ovat Nokija - areenan avajaisissa kuten myös Tampereen filharmoonikot. Popeda " esiintyy " vasta seuraavana päivänä.
- Anonyymi
Eput on Suomen Agit Prop.
Neuvostoliiton asialla. - Anonyymi
Eput on koiton laulu ja agit prop ilman jäsenkirjoja... Jaa ainakin Saarelalla oli ja...
- Anonyymi
En puhuisi Eppu Normaalista ja Dire Straitsista saman vuoden aikana. DS kuuluu rockin aateliston, Eppu Normaali on täyttä paskaa.
- Anonyymi
Ei Eput ole p.... kaa. Ovat semmoinen kevyt versio DS:stä. Hector on paras eppu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Eput ole p.... kaa. Ovat semmoinen kevyt versio DS:stä. Hector on paras eppu.
Hector ei ollut epuissa.
Hän ei ollut riittävän räävitön eppuohin. Olisi sopinut pikemmin Pobedaan.
- Anonyymi
Huomasittteko muuten, että Eppujen musiikillinen tuotanto loppui just siihen pisteeseen kun Pantse alkoi plagioimaan Mark Knapflerin kitarointia?
Voi ollakin, että se oli ns. kitararokin päätös jonka jälkeen ei ole muuta tullut.- Anonyymi
Eput ei ole ollut luova enää 30 vuoteen.
Oikeusjuttuja ja mopo ajelua on piisannut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eput ei ole ollut luova enää 30 vuoteen.
Oikeusjuttuja ja mopo ajelua on piisannut.Eppu voisi liittyä mukaan politiikkaan. Tyypillinen kepulainen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eppu voisi liittyä mukaan politiikkaan. Tyypillinen kepulainen.
Samaa näköä Saarikon kanssa.
- Anonyymi
Kyllä eput kitaroida osaa. Silti markin kitaran tunnistaa aina. Vielä nykyäänkin. On kova kitaristi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2801694Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle411631- 231518
- 961316
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71228Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101067Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86960Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66925T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43911- 32910