Kannustinloukku käsitteenä elää yhä. Elää kun sitä jaksetaan Ylen toimittajien taholta jankuttaa. Alin sosiaaliturva nettona on noin 800 euroa asumistuki mukaan lukien. Mikä tahansa TES:n palkka tuottaa säästöjä samalla elintavoilla. 3000 bruttopalkalla voisi ostella uusia autoja pihalle riviin joka toinen vuosi. MIkä kumma saa toimittajan luulemaan että työtä tehdään vain rahan vuoksi tai jokainen kykenisi tuosta vaan tekemään mitä vaan.
Ylen toimittajalle työttömät ovat vain "sohvalla makaajia". Heitä ei ymmärretä tavallisina aikuisina suomalaisina joiden elämään kuluu lähiomaisia, sairauksia, yksinäisyyttä ja kaikkea muutakin.
Ei ole mitään kannustinloukkuja. Sekä työttömien että työssäkäyvien pitäisi saada voida hyvin. Eihän työttömien nimittelyillä ja syyttämällä mitään saavuteta. Kuka muka hyötyy "kannustinloukuista" ja "sohvalla makaajista"?
Ylen ja MTV:n toimittajat keskustelevat ilmeisesti vain toistensa kanssa. Jankuttavat samoja asioita vuosikausia välittämättä perehtyä mihinkään kuten vastuulliseen journalismiin kuuluisi. Lähetystaajuuksia voisi käyttää paljon paremminkin.
Median jankutuksista
Anonyymi
0
76
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022774Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246870Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20869Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka299854Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies95846Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93729