voisko joku kertoo mistä sais kyseisestä mallista teknisiä tietoja ja jotain matskuu. Oon kattellu tos ekaa pököttiäni jos vaikka ostais. Kertokaahan kyseisen pelin omistajat kokemuksistanne. Mikä autossa haittaa? Mitä vikoja on ilmennyt? Ajettavuus ja saahan niitä hyviäkipuoliakin kertoa. Tällä hetkellä etenen Volkkarin Golffilla ja oon ollu melko tyytyväinen. Kannattaako vaihtaa Saksalaisesta Fransmanniin. Ainiin ja tuo tärkein unohtui onko 1.6 motti laiska vai kerkiääkö sillä muun liikenteen mukana?
307 1.6 SW farkku -02-03
Jape
31097
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Maan Auton nettisivuilta http://www.peugeot.fi/main.cfm?p=29578&a=29590&m=41 linkistä "Tekniset tiedot" löytyvä tieto pätee mielestäni myös vanhempiin vuosimalleihin.
Jos mahdollista, niin valitse 2-litrainen. Se on toki kalliimpi ja kulutus ja vakuutusmaksutkin ovat 1,6-litraisen vastaavia korkeammat, mutta isompi moottori tuo kohtalaisen painavaan autoon sitä ajamisen helppoutta, etenkin jos kuljetat useampaa matkustajaa.
307 SW vm 2002, ajettu 46000 km. Kokemuksia:
Vikoja:
- Bensamittari näytti väärin kunnes huolto uskoi vian todelliseksi ja korjasi mittarin
- Alustan kolinoita, vaati kaksi korjauskertaa, nyt kunnossa
- Jarrut vinkuvat
- Moottorin ja pakoputken liitos vingahtelee. Korjattiin rasvaamalla liitos, rasvaus kesti vajaan vuoden (nyt taas vingahtelee)
- Sisustuksen natinoita ja kitinöitä
- Toistaiseksi paikantamaton ajoittainen vinkuna ajossa
- Varapyörän nostolaite hajonnut
Plussa:
- Hyvät sisätilat. Kolmiosainen takapenkki on hyvä kolmellekin hengelle. Lisäistuimet lapsille tai lyhyille matkoille.
- Hyvät ajo-ominaisuudet
- Valoisa ja avara
Ainakin minulle 1.6 moottorin suorituskyky on ollut täysin riittävä. 2.0 moottori on kuulemma varsin janoinen.
Monikäyttöinen moniääniauto. Uudemmissa vuosimalleissa on korjattu vikoja.
Vm-02 ja 03 oli jonkin verran ns. lastentauteja, joita yleensäkin uusissa automalleissa ilmenee. Uudemissa pitäis olla jo nää laatuasiat paremmin kunnossa. !.6 litraisessa on järkevä rengaskoko 15 195/65. Se on maantie ajossa hiljainen, ja syö tien epätasisuudet hyvin ja kulku on pehmeää. 2.0 lirainen on tietysti vielä tehokkaampi, mutta ikävä kyllä kylkiäisenä tulee 16 tuumaiset matalaprofiiliset leveät renkaat. Näillä pösön kulku muuttuu rengasmelun osalta äänekkäämäksi, ja tärinätkin välittyy ohjaamon enemmän.