Olit sitten kilpailija tai kuntoilija, kamppailutaitojen kehittymiseen kannattaa kiinnittää aikaisempaa enemmän huomiota. On olemassa kolme osa-aluetta, jotka kehittävät jokaista yksilöä ilman, että kehitys pysähtyy jossain vaiheessa. Hyvä treeni on:
- Nousujohteinen harjoittelu
- Kokonaisvaltainen harjoittelu
- Ratkaisukeskeinen harjoittelu
Kaikkia kolmea osa-aluetta kannattaa harjoituttaa jokaisessa treenissä. Kannattaa uskaltaa hypätä pois ns. oravanpyörästä, eikä mennä kaavojen mukaan pakonomaisesti. Näiden asioiden pitäisi olla kaikille täysin itsestään selviä, mutta mitä olen tutkinut eli lajien ja tyylisuuntien harjoittajia, niin ei näytä olevan. Siksi näitä asioita on hyvä pohtia ja jakaa eteenpäin. Kokeilkaa eri lajeja rohkeasti, älkääkä jämähtäkö kaavoihin. Pitäkää vyökoetekniikat vyökoetekniikoina, älkää koko lajina ja tyylisuuntana.
Kamppailutaitojen kehittyminen
Anonyymi
6
67
Vastaukset
- Anonyymi
Hienoja termejä, ratkaisukeskeisyys, mutta ei kamppailuseuroja kiinnosta muukuin jäsenmäärä- ja jäsenmaksut.
- Anonyymi
Meidän treeneissä on vain kuntopiiriä ja perustekniikkaa.
- Anonyymi
Liike on lääke, sanotaan. Ihan sama mikä laji, se mikä sopii itselle, ei välttämättä sovi toiselle.
- Anonyymi
Lihashuolto on tärkeää lajin nimestä huolimatta. Se vain kannattaa tehdä lajinomaisesti.
- Anonyymi
Pyöräily tukee kuntonyrkkeilyä.
- Anonyymi
Karate pitää kaiken tuon sisällään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1452348
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1521593Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311588- 641277
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1451267The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121144Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2341022- 156936
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58849Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20839