Entinen Domuksen, nykyinen Fenestran Loimaan ikkunatehdas on aloittanut yt-neuvottelut, joiden yhtenä vaihtoehtona on tehtaan lopettaminen. Torstainen 14.10. Loimaan paikallislehti kertoo, että tehtaalla on käynyt myös yt-neuvotteluissa esiin nousseiden toiveiden mukaisia ostajaehdokkaita. Anonyymin arvion mukaan tilanne on kuitenkin hankala, koska tilauskanta on raaka-aineiden poikkeuksellisen voimakkaiden ja jyrkkien hinnannousujen johdosta varsin todennäköisesti tappiollista ja lehtijutun mukaan viime vuosikin on näyttänyt plussaa vasta konsernin baltialaisen sijoitusrahasto-omistajan tukieurojen jälkeen. Näinköhän tilauskanta tulee loppuun tehdyksi?
Vastaukset 6
- Anonyymi
Mikä on tämän aloituksen pointti?
- Anonyymi
Jaahas, virolaisilta loppui rahoitushalut tähän luukkuun. Seuraavaksi todennäköisesti sama kohtalo Skaalalla, kun itävallan mafioso laittaa myäs lompakon nyörit kiinni!!
- Anonyymi
Juuri näin. Skaalan tappio viimeisen 4:n vuoden aikana 31,9 miljoonaa euroa. Helppo arvata seuraava konkurssi ikkuna ja oviteollisuudessa.
- Anonyymi
Ei ole pahasti vielä turpiin tullut. Ikkuna on vaan 10 pinnaa alihinnoiteltu. Halvempaa kuin Pihlalla! Tilaukset tehdään loppuun asti kun vielä on tilaukset kuitenkin Fenestran kyltin alla.
- Anonyymi
Joko on Loimaan tehtaille löytynyt ostaja?
- Anonyymi
"Fenestra lopettaa ikkunatehtaan – liiketoiminta edelleen myynnissä." Näin kertoi Loimaan lehti 17.11.2021. Eli aloittajan kirjoitus osui oikeaan. Mutta löytyykö tappiolliselle liiketoiminnalle ostajaa - tuskin. Löytyykö ylikapasiteetin kourissa pyristelevän alan tuotantolinjoille käyttöä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 771178
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K15996En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o61950- 65861
- 60760
- 59744
- 62661
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.24640Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49627- 133606
- 67606
Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.34601- 50569
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk35529- 29515
- 33510
- 18494
- 72486
- 40467
- 24449