Kun laittaa virrat päälle vain pieni toiminnan valo syttyy ja kuuluu käyntiääni.
Mikä ongelma? Ilalla toimi ok ja aamulla ei enää käynnistynyt.
Topfield crc2400 teräväpiirto boksi ei käynnisty
12
1292
Vastaukset
- Anonyymi
Aika mahdoton kenenkään täällä sanoa noin niukoilla tiedoilla ja näkemättä mikä on vikana.
Olet varmaan kokeillut jo irrottaa töpselin hetkeksi seinästä? Käyntiääni - tarkoitatko kovalevyn kohinaa vai onko tuossa mallissa tuuletin? - Anonyymi
On Bootattu ja kaikenlaista kokeiltu. Tuuletin pyörii ja ilmeisesti kovalevy kun hurinaa kuuluu.
Ettei vaan levy ole liian täysi, jos tallentanut koko yön yli eikä älynnyt pysähtyä? Tuolla taisi kyllä olla vielä paljon tilaa.
Ei taida auttaa kun viedä elektroniikkakorjaamoon katsottavaksi. Näihin tulee harvoin ihmeparantumisia. Itse osaan laitteen avata ja antaa "valohoitoa" mutta se tuskin on tarpeeksi tässä tilanteessa.- Anonyymi
Vaikka kovalevy olisikin täynnä, niin pitäisihän tv-lähetyksen silti näkyä. Ehtikö laite oirehtia mitenkään ennen tuota? Boottaili itsekseen tai sekoili muuten? Paljonko laitteella on ikää? Topfieldissa virtalähteen kondensaattorit on tunnetusti olleet huonolaatuisia, ja niiden vanhentuminen ja vikaantuminen voi alkaa näkyä kasvavana sekoiluna. Sisälle vilkaisemalla (sähköttömänä ja koskematta!) jos virtalähteen elkot pullistelee yläpäistään tai jopa vuotaa on jo selvä merkki.
- Anonyymi
Jo pelkkä katsominen voi olla elektroniikkahuollossa kallista. Jos eivät heti sano laitetta entiseksi, niin mahdollisesti ehdottavat just kondensaattorien vaihtoa kovalla hinnalla. Konkathan ei sinänsä ole kovin kalliita, joskin koronan seurauksena saatavuus on huono ja se näkyy hinnoittelussakin.
- Anonyymi
Ei oireillut mitenkään ennen tätä ongelmaa, voisi huomenna toki avata ja katsoa miltä näyttää...
- Anonyymi
Vanha laitehan tuo jo on.
- Anonyymi
Yleensä virtalähteen kondensaattorien vanhentuminen kyllä oireilee kai jotenkin ennen isompia ongelmia. Voi se vika olla toki jotain muutakin. Mutta jos virtalähteen syöttämät jännitteet alkaa kondensaattorien takia heittää niin ennen pitkää se voi rikkoa kovalevyä, virittimiä tai muita komponentteja. Valitettavasti se konkkien vikaantuminen ei välttämättä näy päällepäin.
Itselläni on vanha Topfield odottamassa josko saisin vaihdettua siihen konkat (ainakin yksi pullottaa) - boksin toiminta meni jo niin huonoksi ettei arvaa enää edes käynnistää .
- Anonyymi
Vika tarkentui, laite meni jotenkin jumiin kun ei varoittanut kolmannen ohjelman tallenuksesta. Se ei kuitenkaan ole mahdollista. Voisiko olla että kovalevy on korruptoitunut? Onko laitteen käyttöjärjestelmä kovalevyllä? Voiko irrottaa kovalevyn ja käynnistää ilman sitä? Virrat tulee ja avautuu mutta ei ilmoita loading kuten yleensä.
- Anonyymi
Voihan olla että kovalevy hajosi. Käsittääkseni jotkut ovat näihin vaihtaneet kovalevyä isommaksi tai rikkoutumisen takia, jolloin laite kysyy formatoidaanko uusi levy, eli ei se käyttöjärjestelmä silloin ole levyllä. En tiedä mitä tapahtuu jos käynnistää ilman kovalevyä. Joka tapauksessa jos vika kovalevyssä, niin vikaantumisen syy olisi hyvä tietää ettei mahdollinen uusi levykin hajoa saman tien. Vilkaisitko miltä ne kondensaattorit näyttävät? Jostain netin syövereistä ehkä löytyisi tieto minkä kondensaattorien kautta tulee 5V & 12V kovalevyn käyttöön.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voihan olla että kovalevy hajosi. Käsittääkseni jotkut ovat näihin vaihtaneet kovalevyä isommaksi tai rikkoutumisen takia, jolloin laite kysyy formatoidaanko uusi levy, eli ei se käyttöjärjestelmä silloin ole levyllä. En tiedä mitä tapahtuu jos käynnistää ilman kovalevyä. Joka tapauksessa jos vika kovalevyssä, niin vikaantumisen syy olisi hyvä tietää ettei mahdollinen uusi levykin hajoa saman tien. Vilkaisitko miltä ne kondensaattorit näyttävät? Jostain netin syövereistä ehkä löytyisi tieto minkä kondensaattorien kautta tulee 5V & 12V kovalevyn käyttöön.
Löysin jonkinlaisen kuvan nähtävästi juuri tämän laitteen virtalähdepiirilevystä. Siinä levyltä lähtevän liittimen vieressä on 4 isompaa kondensaattoria, lähettyvillä pari hiukan pienempää ja loput onkin pieniä, yhteensä kaikkiaan 16 konkkaa. Ainakin noiden isompien ulkonäkö on helppo katsoa silmämääräisesti, yläpää ei saa pullottaa. Liittimen juuressa levyllä ehkä merkinnät volteista, kuva vaan oli epätarkka.
- Anonyymi
Laite on entinen. Käytettiin huollossa mutta ei pitkään toiminut. Nyt on uusi Vu hankittu ja hyvältä näyttää....
- Anonyymi
Kiitokset vika arvioista ja kommenteista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252588Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.581943Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup231886Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua201308Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3021203- 601023
- 2581013
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1161010- 53950
- 146923