Mitähän voisi tarkoittaa että narttu koirallamme (1,5kk) nousee välillä kaikki selkä ja niska karvat pystyyn, kun olemme koirapuistossa? Toisille ei nouse ollenkaan? Yleensä se on eka koira jonka näkee koirapuistossa ja sille nostaa, muille ei sit nouse karvat?
Koiralla karvat pystyssä
8
2041
Vastaukset
- Anonyymi
Eniten tässä mietityttää, mitä 1,5kk ikäinen pentu tekee puistossa.
- Anonyymi
Oho tarkoitin siis 1v ja 5kk :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oho tarkoitin siis 1v ja 5kk :)
Ulosantisi on huonompaa kuin ala-asteikäiselläkään saa olla ja kaiken lisäksi et ymmärrä mitään edes perustason koirien elekielestä. Miksi sinulla ylipäätään on koira, jos tällaista tarvitsee kysyä?
Karvojen nostelu on kiihtymisen merkki. Nyt sitten riippuu kokonaisuudesta, eli esim. koiran rodusta ja perusluonteesta, miten suhtautuisin siihen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ulosantisi on huonompaa kuin ala-asteikäiselläkään saa olla ja kaiken lisäksi et ymmärrä mitään edes perustason koirien elekielestä. Miksi sinulla ylipäätään on koira, jos tällaista tarvitsee kysyä?
Karvojen nostelu on kiihtymisen merkki. Nyt sitten riippuu kokonaisuudesta, eli esim. koiran rodusta ja perusluonteesta, miten suhtautuisin siihen.Hienoa kiitos!
- Anonyymi
Pelkää ihan sikana😆
- Anonyymi
Kiitos!
- Anonyymi
Ei se mistään pelosta johdu.
"Jos koira on lisäksi epävarma tai kiukkuinen, hartioiden välissä ja takaosan päällä olevat karvat saattavat kohota pystyyn. Koira saattaa tehostaa viestiä paljastamalla hampaansa. Uhkauksen tärkein tehtävä on välttää tilanteen kärjistyminen riidaksi. "
Sinun tapauksessa koira on hieman epävarma uudesta tulijasta ja viestittää sillä, että on varuiltaan, mutta ei suoriltaan aggressiivinen.
Omat koirat keskenään viestii välillä myös karvojen nostolla pystyyn. Kun temutaan ja toinen koira nostaa karvat pystyyn, se viestittää toiselle, että meinaa leikki mennä rajuksi, rauhoitutaan hieman, ettei mene tappeluksi. Jos toinen ei osaa lukea villiyksissään toisen epävarmuutta tilanteesta, saattaa mennä rähinäksi toisen komentaessa, että menit nyt liian pitkälle.- Anonyymi
https://www.hankikoira.fi/koiratietoa/koiran-kayttaytyminen/koiran-eleiden-aakkoset
Ja kannattaa lukea turid rugaas rauhoittavat signaalit. Ja ylipäätään seurata koirien eleitä, ne viestivät ihan hurjasti pienin elein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot853704Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe393043- 792887
- 282684
- 192655
- 522372
- 192067
- 571957
- 581826
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola121748