Koiralla karvat pystyssä

Anonyymi

Mitähän voisi tarkoittaa että narttu koirallamme (1,5kk) nousee välillä kaikki selkä ja niska karvat pystyyn, kun olemme koirapuistossa? Toisille ei nouse ollenkaan? Yleensä se on eka koira jonka näkee koirapuistossa ja sille nostaa, muille ei sit nouse karvat?

8

2010

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eniten tässä mietityttää, mitä 1,5kk ikäinen pentu tekee puistossa.

      • Anonyymi

        Oho tarkoitin siis 1v ja 5kk :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oho tarkoitin siis 1v ja 5kk :)

        Ulosantisi on huonompaa kuin ala-asteikäiselläkään saa olla ja kaiken lisäksi et ymmärrä mitään edes perustason koirien elekielestä. Miksi sinulla ylipäätään on koira, jos tällaista tarvitsee kysyä?

        Karvojen nostelu on kiihtymisen merkki. Nyt sitten riippuu kokonaisuudesta, eli esim. koiran rodusta ja perusluonteesta, miten suhtautuisin siihen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ulosantisi on huonompaa kuin ala-asteikäiselläkään saa olla ja kaiken lisäksi et ymmärrä mitään edes perustason koirien elekielestä. Miksi sinulla ylipäätään on koira, jos tällaista tarvitsee kysyä?

        Karvojen nostelu on kiihtymisen merkki. Nyt sitten riippuu kokonaisuudesta, eli esim. koiran rodusta ja perusluonteesta, miten suhtautuisin siihen.

        Hienoa kiitos!


    • Anonyymi

      Pelkää ihan sikana😆

      • Anonyymi

        Kiitos!


    • Anonyymi

      Ei se mistään pelosta johdu.

      "Jos koira on lisäksi epävarma tai kiukkuinen, hartioiden välissä ja takaosan päällä olevat karvat saattavat kohota pystyyn. Koira saattaa tehostaa viestiä paljastamalla hampaansa. Uhkauksen tärkein tehtävä on välttää tilanteen kärjistyminen riidaksi. "

      Sinun tapauksessa koira on hieman epävarma uudesta tulijasta ja viestittää sillä, että on varuiltaan, mutta ei suoriltaan aggressiivinen.

      Omat koirat keskenään viestii välillä myös karvojen nostolla pystyyn. Kun temutaan ja toinen koira nostaa karvat pystyyn, se viestittää toiselle, että meinaa leikki mennä rajuksi, rauhoitutaan hieman, ettei mene tappeluksi. Jos toinen ei osaa lukea villiyksissään toisen epävarmuutta tilanteesta, saattaa mennä rähinäksi toisen komentaessa, että menit nyt liian pitkälle.

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      73
      5389
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2855
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      122
      2301
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1935
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1800
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      279
      1349
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      63
      1281
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1264
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      85
      1130
    Aihe